Spotkanie środowiska akademickiego Małopolski z Ministrem Nauki

Zdjęcie grupowe rektorów z ministrem wykonane na schodach w holu reprezentacyjnym AGH.

Fot. Anna Zarzycka, KSAF AGH

Spotkanie środowiska akademickiego Małopolski z Ministrem Nauki

Minister Nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z małopolskim środowiskiem akademickim: rektorami uczelni oraz przedstawicielami studentów/studentek i doktorantów/doktorantek. Spotkanie odbyło się 6 maja 2024 r. w auli AGH.

Chcemy by przedstawiciele uczelni publicznych i niepublicznych ze sobą rozmawiali i współpracowali. Dziś przed nami jest dużo wyzwań i planowanych zmian. Współpraca jest bardzo istotna, aby walczyć o polską naukę, o wzrost nakładów na badania i rozwój. Jeżeli nie będzie wspólnego głosu ze środowiska akademickiego to nam się to nie uda. W tym roku zwiększyliśmy budżet o 22% na badania i rozwój, ale jest to jedynie 1,1% PKB. Środki powinny być wydawane efektywniej, a nie efektowniej – mówił Dariusz Wieczorek.

W trakcie dyskusji Ministra z władzami niemal 30 małopolskich uczelni poruszono szereg istotnych kwestii dotyczących szkolnictwa wyższego: jakości kształcenia, finansowania badań i infrastruktury naukowo-dydaktycznej, procesu ewaluacji, listy czasopism, procesu konsolidacji uczelni, promocji badań.

Przedstawiciele i przedstawicielki środowiska studenckiego i doktoranckiego rozmawiali z kolei o sprawach dotyczących finansowania badań młodych naukowców, systemu stypendialnego, w tym stypendiów socjalnych, infrastruktury mieszkalnej (budowa nowych akademików i modernizacja starych), pomocy psychologicznej, dylematów dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji.

Ważnym tematem spotkania była potrzeba nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Po wizycie w połowie regionów w Polsce wiemy, że jest potrzeba wprowadzenia nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Należy wykorzystać ten moment i wprowadzić takie rozwiązania, które będą stawiały na jakość kształcenia studentów w Polsce.

Wśród najważniejszych tematów wymagających zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym szef resortu nauki wymienił: kwestie dotyczące jakości nauczania, studia podyplomowe, system wyboru rektorów, kwestie dotyczące elastyczności stypendiów oraz podniesienie statusu doktorantów.

Wizyta Ministra w Krakowie odbyła się w ramach cyklu spotkań ze środowiskiem akademickim w całej Polsce, które Dariusz Wieczorek realizuje od początku objęcia urzędu. Odwiedził już Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Białą, Katowice, Poznań i Lublin.