Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Zdjęcie: Wiesław Majka UMK

AGH Mecenasem Kultury Krakowa

Miło nam poinformować, że Akademia Górniczo-Hutnicza jako jedyna spośród krakowskich szkół wyższych otrzymała prestiżowy tytuł „Mecenasa Kultury Krakowa Roku 2014”. Srebrną statuetkę z rąk Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego odebrała Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik podczas uroczystości, która odbyła się 30 listopada 2015 r. w Urzędzie Miasta Krakowa.

 

W tegorocznej, XIX edycji konkursu komisja Bractwa Mecenatu Kultury przyznała Akademii Górniczo-Hutniczej tytuł „Srebrny Sponsor – za najciekawszą formę i efektywność mecenatu”.

 

Tytuł „Mecenasa Kultury Krakowa” przyznawany jest corocznie w czterech kategoriach: Donator, Sponsor, Patron Medialny oraz za działania na rzecz ochrony zabytków.

 

MECENAT KULTURALNY AGH
Program kulturalny w klubach STUDIO, Gwarek oraz Zaścianek należy do najbogatszych wśród klubów akademickich w Polsce. Ponadto uczelnia zrealizowała znaczne inwestycje, tworząc Centrum Mediów AGH oraz Studio Muzyczne „Kotłownia”. Wkrótce planowana jest modernizacja Akademickiego Centrum Kultury Klub STUDIO oraz Klubu Zaścianek. Ponadto Akademia wspiera wiele powołanych przez siebie organizacji z obszaru kultury.

 

Spośród licznych wydarzeń kulturalnych wspieranych przez AGH do najbardziej oryginalnych należą:

  • „Festiwal Synestezje – Muzyka. Plastyka. Słowo.” – jego głównym celem jest prezentacja nieszablonowej i ambitnej muzyki. Festiwalowi towarzyszą happeningi, wystawy prac plastycznych, pokazy VJów (wizualizacje na żywo do muzyki) oraz panele dyskusyjne. W trakcie festiwalu można było zobaczyć m.in. artystów tworzących obrazy i rzeźbiących w metalu – spontanicznie do muzyki.
  • Debaty AGH i miesięcznika „Znak”
    Debaty z udziałem wyjątkowych gości, odbywające się w holu reprezentacyjnym AGH, organizowane są od 2013 r., a każda z nich dotyczyła innego zagadnienia (Zło w XXI wieku; Narkotyki – protezy duszy; Bóg – nauka – ateizm; Płeć – podział niedoskonały; Praca czy zawód; Ciało – granice wstydu). Spotkania każdorazowo gromadzą kilkaset osób, a poprzedza je występ DJa, który inspiruje muzycznie tematykę danego spotkania.

 

Akademia Górniczo-Hutnicza obejmuje mecenatem wiele wydarzeń kulturalnych takich jak:

  • BezGwaru – czyli unikatowy projekt muzyczny, w ramach którego odbywają się kameralne koncerty akustyczne.
  • Gwar Świata – cykl spotkań z podróżnikami odbywający się w Klubie Gwarek.
  • Muzyczne Pogwarki – czwartkowe koncerty zdominowane przez blues, jazz lub folk.
  • Studio Kabaretu – projekt powołany w odpowiedzi na szczególne zainteresowanie publiczności sceną kabaretu.
  • Etiuda&Anima prezentuje – prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych etiud oraz animacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima (raz w miesiącu).
  • DachOOFka – dwuetapowe wydarzenie. W każdy wtorek w Klubie Zaścianek odbywają się eliminacje. Co tydzień jeden z zakwalifikowanych zespołów występuje ze swoim koncertem. Drugim etapem jest kwietniowy finał, podczas którego pięć najlepszych kapel rywalizuje o statuetkę Złotej DachOOFki.
  • Plaża AGH – festiwalowa scena muzyczna, na której występuje czołówka polskich artystów (ponad 20 wydarzeń muzycznych, sportowych i kabaretowych).

 

Do najważniejszych inwestycji z obszaru kultury zrealizowanych w 2014 r. przez Akademię należą:

  • Centrum Mediów AGH – w AGH powstał unikatowy projekt medialny (stworzony z połączenia czterech, niezależnych od siebie organizacji: Studenckiego Radia17, Biuletynu Informacyjnego Studentów AGH, telewizji i studia produkcyjnego MINE TV AGH oraz Krakowskiej Studenckiej Agencji Fotograficznej AGH), którego celem jest rozbudzanie zainteresowań dotyczących teoretycznego i praktycznego funkcjonowania środków masowego przekazu. Obecnie Centrum skupia ponad 150 osób, w tym studentów z różnych krakowskich uczelni. Do dyspozycji jego członków oddano: studio nagrań na potrzeby radia internetowego, studio fotograficzne wraz z wyposażeniem, profesjonalny sprzęt filmowy, pomieszczenie do postprodukcji filmowej.
  • Studio Muzyczne Kotłownia – profesjonalne studio muzyczne zostało otwarte w 2014 r. Inwestycja stanowiła pierwszy etap modernizacji Akademickiego Centrum Kultury Klub STUDIO. Kotłownia jest siedzibą oraz miejscem prób dla Chóru i Orkiestry Smyczkowej „Con Fuoco” AGH oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. W budynku znajduje się m.in. duża komora do nagrań wokalnych; mała komora do nagrań wokalnych, lektorskich i instrumentów solowych; reżyserka z referencyjnym systemem odsłuchowym opartym na monitorach Genelec 1034, System Pro Tool HDX z możliwością rejestracji 32 ścieżek i miksowania, a także rejestracji koncertów na żywo z Klubu STUDIO. 

 

Uczelnia wspiera również organizacje kulturalne:

  • Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH – założony w 2009 roku zespół tworzy ponad 50 studentów i absolwentów AGH. W repertuarze chóru znajduje się wiele utworów, od średniowiecznych psalmów, poprzez klasyczne utwory z renesansu i baroku, skończywszy na cztero- lub nawet ośmiogłosowych aranżacjach muzyki współczesnej.
  • Orkiestra Reprezentacyjna AGH – łączy ponad 70 muzyków, którzy wykonują głównie muzykę rozrywkową, filmową, jak również popularne marsze. Orkiestra zdobyła dwanaście prestiżowych nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach.
  • Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” – jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. W ciągu ponad 65-letniej historii „Krakus” wystąpił na scenie blisko 5000 razy, zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia w kraju i za granicą.
  • Chór Kameralny Lege Artis – powstał w 2005 r. Zespół, składający się ze studentów i absolwentów krakowskich uczelni, wykonuje muzykę a capella z różnych epok, od renesansu po współczesność.
  • Studencki Klub Taneczny AGH – jest najstarszym klubem tego typu w Polsce. Kadra SKT AGH wniosła wielki wkład w rozwój ruchu tanecznego w Polsce, a jej działania zostały uhonorowane przez Polskie Towarzystwo Taneczne.

 

Szczegółowe informacje

Stopka