Jak nie dać się KLESZCZOM?

Gdzie najczęściej spotkasz kleszcza? Czy sezon na kleszcza już trwa? Co powinniśmy wiedzieć o boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu? Jako że wiosna w pełni, a leśne spacery i wylegiwanie się na łące coraz częstsze – mamy dla was ważny temat do przemyślenia. Zaprosiliśmy do rozmowy ekspertkę w temacie kleszczy – małych stworzeń, które potrafią być dosyć niebezpieczne. Ale czy powinniśmy się ich bać? Jak się przed nimi ochronić? Jak poprawnie wyciągnąć kleszcza? Co powinniśmy wiedzieć o tym fascynującym pajęczaku? Anna Wierzbicka zna kleszcze bardzo dobrze i odpowiedziała na najbardziej nurtujące pytania w rozmowie z Natalią Schmidt-Polończyk. Posłuchajcie koniecznie i przygotujcie się dobrze na lato!

Data premiery: 24 kwietnia 2024
Gościni: dr inż. Anna Wierzbicka
Prowadząca: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

dr inż. Anna Wierzbicka

Doktorka nauk leśnych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, popularyzatorka nauki, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Bada roztocza glebowe oraz kleszcze, a także monitoruje stan ekosystemów leśnych.

​​​​​​dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

Adiunktka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktorka nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, rzeczniczka nauki. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki. Znalazła się na liście 100 kobiet roku magazynu „Forbes” w 2023 r. Prezeska Fundacji Odważne w Nauce. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.