Doktoranci – wydarzenia

źródło grafiki: Dreamstime

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona szeroko pojętej tematyce nowego kosmosu i technologii kosmicznych – VII Space Resources Conference. Towards Artemis Generation – odbędzie się w AGH w dniach 23–24 maja 2024 r. Wśród gości nie zabraknie naukowców z całego świata. Eksperci wygłoszą referaty dot. zarządzania zasobami kosmicznymi, bioastronautyki i systemów wspomagania życia czy cyberbezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej. Organizatorem tego prestiżowego wydarzenia jest Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Space Resources Conference – konferencja, która od 7 lat przyciąga coraz większe grono ekspertów z całego świata, wpisała się na mapę najważniejszych wydarzeń naukowych sektora kosmicznego. AGH będzie gościć wybitnych ekspertów z obszarów: technologii kosmicznych, prawa kosmicznego, medycyny kosmicznej, robotyki czy kształcenia kadr przemysłu kosmicznego.

Podczas tegorocznej edycji, uczestnicy wysłuchają ponad stu wystąpień. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.:

• prof. Kazuya Yoshida (Uniwersytet Tohoku, dyrektor Centre of Robotics and Uncertain Environments), który opowie o wykorzystaniu robotów opartych o sztuczną inteligencję na potrzeby misji księżycowych,
  • prof. Enrico Stoll (Politechnika Berlińska), opowie o robotyce nanosatelitarnej, związanej m.in. z serwisowania na orbicie,
  • prof. Tanja Masson-Zwaan (wiceprezeska Międzynarodowej Federacji Astronautycznej IAF), przybliży informacje dotyczące zarządzania działaniami w zakresie zasobów kosmicznych,
  • prof. Nicolas Peter (prezydent Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego ISU), przedstawi znaczenie kapitału ludzkiego dla sektora kosmicznego.

W panelach wezmą udział także specjaliści m.in. z: Akademii Górniczo-Hutniczej, Stanowego Uniwersytetu Kalifornijskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Tsukuba, Uniwersytetu Luksemburskiego czy Politechniki Poznańskiej.

Tematyka prezentacji będzie uwzględniać problematykę i priorytety kosmicznych programów badawczych realizowanych w ramach Unii Europejskiej i nie tylko. Tegoroczna edycja SRC jest również dedykowana programowi Artemis.

Uwaga uczestników skupi się na badaniach dotyczących wpływu kosmosu na człowieka i zrównoważonego kosmosu, sposobach wykorzystania bieżących wyników badań w zakresie wydobycia, transportu i produkcji zasobów kosmicznych w przestrzeni kosmicznej oraz możliwościach rozwoju osad na Księżycu i Marsie.

Tematyka obrad dotyczyć będzie m.in. programu Artemis, obserwacje Ziemi, projektowania i eksploatacji konstrukcji kosmicznych czy edukacji kosmicznej

Sesje tematyczne będą dotyczyć budowania zaawansowanych struktur kosmicznych, zarządzania zasobami kosmicznymi, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz międzynarodowego prawa kosmicznego – mówi pomysłodawca konferencji prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. – Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w specjalnych spotkaniach, podczas których omówione zostaną aspekty edukacji kosmicznej oraz zrównoważonego rozwoju w kosmosie. Dodatkowo, planowane są warsztaty poświęcone przedsiębiorczości i innowacjom w branży kosmicznej – dodaje profesor Uhl.

Kontakt: src(at)agh.edu.pl