Czy wszyscy mamy ADHD? Kiedy warto się zdiagnozować? Jak żyć z ciągłym chaosem w głowie? Wiele osób twierdzi, że ostatnio wśród dorosłych panuje moda na diagnozowanie ADHD. Ale czy na pewno to kwestia boomu, czy może po prostu większej świadomości i dostępności leczenia tego zaburzenia? W rozmowie z dr nauk med. Kajetaną Foryciarz, psychiatrką i ekspertką w leczeniu ADHD u dorosłych, staramy się wejść w perspektywę osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jak wygląda leczenie ADHD? Czy zawsze jest ono konieczne? Jak wspierać siebie lub bliskich mierzących się z tą neuroatypowością? Bardzo zachęcamy do wysłuchania rozmowy!
Data premiery: 30 października 2024
Gościni: dr Kajetana Foryciarz
Prowadząca: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk
Bunkier Nauki to kanał popularnonaukowy na YouTube tworzony w AGH od czerwca 2022 roku. Mamy poczucie, że w dobie zalewu newsami i dostępności różnych źródeł warto poszukiwać takich informacji, które w sposób rzetelny, wiarygodny i przede wszystkim przystępny wprowadzą nas w świat nauki. Nasz kanał jest miejscem spotkań pasjonatów nauki i dyskusji o najważniejszych współczesnych problemach. Bunkier Nauki wyrasta z potrzeby jeszcze szerszego informowania w przystępny sposób o najważniejszych badaniach, odkryciach i rozwiązaniach powstających w uczelniach polskich i zagranicznych.
Nowy odcinek co dwa tygodnie w środę o godz. 17.
Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, tutor akademicki. Prowadzi na YouTubie vlog poświęcony grom wideo, edukacji i kulturze (@KrzysztofMMaj). Znawca gier; teoretyk narracji fantastycznych i światotwórczych.
Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.
Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktor nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, Rzeczniczka Nauki. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.
Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.
Współzałożycielka i wiceprezeska Planet-A Foundation, finalistka konkursu Forbes 25 under 25 w dziedzinie Zrównoważony rozwój i klimat. Absolwentka Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
Studio nagrań powstało w industrialnej przestrzeni jednej z hal na Wydziale Odlewnictwa. W scenografii studia, prócz elementów nawiązujących do przemysłowego charakteru miejsca, znajdziemy również Senstera – cybernetyczną, interaktywną rzeźbę z lat 60. XX w., autorstwa Edwarda Ihnatowicza, którą AGH wspólnie z ASP w Krakowie odrestaurowało kilka lat temu.