Niedawne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii zaszokowało wszystkich skalą zniszczeń i liczbą ofiar. Czy było to najbardziej tragiczne trzęsienie ziemi jakie znamy? Co zadecydowało o tak dużej liczbie ofiar? Czy można zapobiec w przyszłości takim zniszczeniom? Na te pytania odpowiada dr inż. Anna Kwietniak, geofizyk i sejsmik z AGH. Z tej pasjonującej rozmowy fizyka jądrowego z geofizykiem dowiecie się również czy skala Richtera jest prawidłową jednostką do mierzenia siły wstrząsów, a także czy trzęsienie ziemi w Turcji można było przewidzieć. Poruszymy również wątek wstrząsów na innych ciałach niebieskich i ich wpływu na naszą planetę.
Data premiery: 8 marca 2023
Gościni: Anna Kwietniak
Prowadzący: Paweł Janowski
Doktor nauk o Ziemi w dziedzinie geofizyki, jest także geologiem. Adiunkt w Katedrze Geofizyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Jej głównym zainteresowaniem badawczym jest analiza zmian częstotliwości sygnału sejsmicznego. W pracach badawczych zajmuje się wykorzystaniem danych sejsmicznych w interpretacji geologicznej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z sejsmiki i sejsmologii.
Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.