Czy do tak powszechnych badań diagnostycznych jak morfologia krwi czy badanie ciśnienia wkrótce dołączy... rutynowa analiza naszego głosu? Jest to bardzo możliwe, gdyż jak wykazują badania dr inż. Darii Hemmerling z AGH, w sygnałach głosowych kryją się oznaki wielu chorób m.in. kardiologicznych czy neurodegeneracyjnych. Kiedy nasz głos daje nam pierwsze sygnały choroby? Jakie zmiany w mowie powinny nas zaniepokoić? Jak wyglądają w praktyce badania diagnostyczne na podstawie głosu? W rozmowie z naukowczynią poruszamy także kwestie generowania mowy przez AI, prywatności naszych próbek głosowych w Internecie, a prowadzący Krzysztof Kluza zastanawia się, czy możemy oszukać algorytm i ukryć chorobę w naszym głosie.
Data premiery: 14 lutego 2024
Gościni: dr inż. Daria Hemmerling
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza
Naukowczyni, pracuje na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, pracuje nad przetwarzaniem mowy w celu wykrywania różnych chorób, wdrażaniem rzeczywistości mieszanej w opiece zdrowotnej oraz przesyłaniem biosygnałów za pomocą technologii haptycznej w powietrzu. Posiada tytuł doktora w dziedzinie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.
Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.