Jaki jest poziom zaufania ludzi do robotów? Czy ufamy ich niezawodności bezgranicznie? W jakich okolicznościach zdajemy się na maszyny? Co charakteryzuje udaną współpracę z robotem? To pytania jakie postawili sobie studenci AGH w badaniu poziomu zaufania do robotów. W testach wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat.
Studentka Nina Bażela oraz student Paweł Graczak, na co dzień członkowie Koła Naukowego AGH Space Systems, za główny cel badań postawili sobie określenie czy członkowie zespołu mają podobny poziom zaufania do robota oraz czy istnieją czynniki, które wpływają na poziom zaufania i różnicują go między członkami zespołu. Badania skupiały się na dwóch obszarach: zaufaniu członków zespołu do łazika oraz próby odpowiedzi na pytanie czy Kalmana można nazwać robotem społecznym.
Funkcje łazika marsjańskiego są zbliżone do tych, które posiadają roboty pracujące w niebezpiecznych warunkach – poszukujące ofiar katastrof lub wykonujące zadania na terenach działań wojennych. Zatem poziom zaufania człowieka do maszyny powinien w założeniu być na tyle wysoki, aby powierzyć robotowi tak odpowiedzialne i trudne zadania. W takich warunkach ważne jest, aby zespół, z którym pracuje robot, przejawiał w stosunku do niego odpowiedni poziom zaufania. Jeśli będzie on za niski, członkowie zespołu zamiast powierzać mu zadania, będą woleli wykonywać je sami, tym samym narażając się na niebezpieczeństwo. Natomiast jeśli będzie on za wysoki, będą skłonni do zlecania mu zbyt trudnych zadań, co w przypadku błędnego wykonania przez robota polecenia może spowodować zagrożenie dla czyjegoś zdrowia, a nawet życia.
Aby odpowiedzieć na pytanie czy członkowie zespołu AGH Space Systems ufają robotowi i jakie czynniki wpływają na poziom zaufania, studenci prowadzili obserwację zespołu oraz dodatkowo przeprowadzili badania kwestionariuszowe. Badanie i obserwacje prowadzone były w okresie poprzedzającym wyjazd drużyny z robotem na zawody University Rover Challenge, do których zespół intensywnie się przygotowywał.
Jak pokazują wyniki badań, poziom zaufania do łazika był podobny u wszystkich członków zespołu i określany było jako wysoki (w skali od 1 do 5 wynosił blisko 4). Członkowie zespołu są świadomi ograniczeń Kalmana, ale nie wpływa to negatywnie na poziom zaufania do robota i przywiązania emocjonalnego do niego. Jednocześnie badania ujawniają, że świadomość ograniczeń robota sprawia, że studenci są przygotowani na awarię czy niepowodzenie. Ograniczenia robota nie są zatem dla członków zespołu zaskoczeniem i nie wpływają na obniżenie poziomu zaufania do robota. Potwierdzają to także prowadzone obserwacje pracy zespołu.
Jedynym czynnikiem, który korelował z poziomem zaufania, była ilość snu poprzedniej nocy. Była to słaba korelacja negatywna, to znaczy, że im krócej ktoś spał, tym wyższy miał poziom zaufania do łazika.