Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa ks. prof. M. Hellerowi. Zdjęcia: Z. Sulima

Jubileusz ks. prof. Michała Hellera

12 marca 2016 r. przypada 80 rocznica urodzin ks. prof. Michała Hellera – światowej sławy filozofa, teologa i kosmologa, laureata Nagrody Templetona, Doktora Honoris Causa AGH.

Dostojnemu jubilatowi społeczność AGH składa najserdeczniejsze życzenia!

Przypomnijmy, że Akademia Górniczo-Hutnicza była pierwszą uczelnią, która nadała ks. prof. Michałowi Hellerowi tytuł doktora honorowego. Uroczystość miała miejsce w 1996 roku, a promotorem przewodu był prof. Zygmunt Kolenda. Senat naszej uczelni przyznał Profesorowi tę najwyższą godność akademicką – jak widnieje w uzasadnieniu – „za ukazanie istotnych związków w ludzkiej kulturze pomiędzy racjonalnością typu naukowego a myślą teologiczną i wiarą, za osiągnięcia w kosmologii relatywistycznej i badaniu jej podstaw matematycznych oraz za osiągnięcia naukowo-filozoficzne i popularyzatorskie na najwyższym poziomie światowym humanistycznych wartości nauki”.

Osiągnięcia naukowe Księdza Profesora są powszechnie znane, warto przy tej okazji dodać, że tej podstawowej twórczości towarzyszy nieznany szerzej duch poety. Zamieszczony poniżej wiersz autorstwa ks. prof. Michała Hellera pochodzi z pięknej książeczki „Rozmowy w nocy – Rekolekcyjne zamyślenia o sobie i Wszechświecie”:

Trwasz
nachylony
nad swoim myśleniem

walczysz z nim
odrzucasz drogi
prowadzące donikąd
rozpoznajesz je
zanim zrobisz pół kroku
rzeźbisz w tworzywie swoich myśli
szukasz kształtu
który jest w nich ukryty od zawsze
ciężar ci dech zapiera
odpadają bloki
pryskają odpadku
wiesz, że gdzieś za bezwładem
na pewno istnieje
kształt doskonałości
już go dotykasz
chcesz zamienić w słowo
i wtedy spokojnie
od nowa
góra urasta aż do nieboskłonu
wiesz, że ją pokonasz
ale jesteś sam
wstępujesz jak w śmierć
samotnie
lecz pełen nadziei

Ks. prof. Michał Heller urodził się w Mościcach k. Tarnowa. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. W 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studia uzupełniające z filozofii ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam też obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej, a w 1969 r. uzyskał habilitację.
Od 1972 r. związany z Papieską Akademią Teologiczną (przekształconą w 2009 r. w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Tutaj uzyskał tytuły naukowe: profesora nadzwyczajnego (1985) oraz profesora zwyczajnego (1990). Pełnił również funkcję Rektora Instytutu Teologicznego w Tarnowie.
Od 1981 r. jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, a w 1991 r. został wybrany członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie.
W 2008 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona, przyznawaną za szczególny wkład w rozwój duchowego wymiaru życia człowieka – przez odkrycia naukowe lub praktyczną działalność. Został również odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.
Jest fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz dyrektorem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych (UPJP II). Autor licznych prac i książek z dziedziny nauk przyrodniczych (fizyki relatywistycznej i kosmologii kwantowej).

Życzenia urodzinowe

Wydawnictwo Copernicus Center Press stworzyło możliwość wirtualnego przekazania życzeń Jubilatowi. Wpisy można składać pod adresem: www.ccpress/zyczenia
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych przygotowało również specjalny benefis zatytułowany „W osiemdziesiąt lat dookoła świata”, który odbędzie się 12 marca br. na krakowskiej PWST.