Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Nowy rok akademicki rozpoczęty!

Orszak inauguracyjny. Hol reprezentacyjny budynku głównego,

fot. Zbigniew Sulima

Nowy rok akademicki rozpoczęty!

– Wybraliście uczelnię, która dba nie tylko o najwyższy poziom edukacji, ale również o to, abyście mieli możliwość rozwijania swoich pasji, uczestnictwa w innowacyjnych projektach i współpracy z przemysłem. To tutaj możecie stać się częścią zespołów, które będą zmieniać świat i tworzyć przyszłość – powiedział studentom i studentkom Rektor AGH prof. Jerzy Lis podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. To pierwsza inauguracja w kadencji 2024–2028.

W uroczystości, która odbyła się 4 października w auli AGH, wzięli udział m.in. Minister Nauki Dariusz Wieczorek, przedstawiciele i przedstawicielki władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, instytucji badawczo-naukowych i przemysłu, reprezentacje kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych, członkowie i członkinie społeczności akademickiej AGH.

Po powitaniu wszystkich zebranych w auli gości Rektor AGH prof. Jerzy Lis wygłosił przemówienie, w którym między innymi podsumował minioną kadencję:

W minionych latach, a w szczególności w poprzedniej kadencji zainicjowaliśmy szereg innowacyjnych przedsięwzięć – od rozwijania nowych kierunków studiów, przez wzmacnianie współpracy z przemysłem, aż po inwestycje w nowoczesną infrastrukturę badawczą.

Nakreślił także cele dla kadencji, która właśnie się rozpoczęła:

W nadchodzącej kadencji kontynuujemy naszą misję i strategię, które opracowaliśmy i wdrożyliśmy wspólnie z całą społecznością Akademii Górniczo‑Hutniczej. (…) Nasze działania będą koncentrować się na dalszym wzmacnianiu roli uczelni jako lidera edukacji i badań, a także na tworzeniu przestrzeni do współpracy, wymiany doświadczeń i budowania międzynarodowych partnerstw.

Rektor AGH podkreślił, że nasza uczelnia ma być miejscem, gdzie rodzą się innowacyjne pomysły, rozwijane są nowe technologie, ale także, gdzie kształtowane są przyszłe pokolenia liderów społecznych i zawodowych.

Zależy nam, aby AGH była uczelnią otwartą, odpowiadającą na potrzeby współczesnego świata, gotową do podejmowania wyzwań przyszłości.

W przemówieniu nie zabrakło skierowanych do społeczności AGH podziękowań za zaangażowanie i wsparcie oraz życzeń dla młodych osób rozpoczynających studia:

Życzę Wam, aby czas spędzony w AGH był pełen inspiracji, ciekawych doświadczeń i satysfakcji z podjętych wyzwań. Witajcie w AGH – uczelni, która otworzy przed Wami kosmiczne możliwości! Życzę Wam wytrwałości, determinacji i pasji w dążeniu do swoich celów. Niech ten nowy rok akademicki stanie się początkiem niezapomnianej przygody.

Po przemówieniu Rektora zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Ćwik odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Głos zabrał także Minister Nauki Dariusz Wieczorek. W swoim wystąpieniu wspomniał o istotnych kwestiach, takich jak: dialog ze środowiskiem akademickim, nakłady finansowe na badania i naukę, współpraca międzynarodowa, zacieśnienie współpracy pomiędzy nauką a biznesem i przemysłem, sprawy socjalne i bytowe studentów/studentek, doktorantów/doktorantek.

Przemówienia wygłosili ponadto Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar oraz Przewodniczący Rady Uczelni dr inż. Krzysztof Pawiński, który zwrócił się do osób studiujących:

– Wykształcenie zdobyte w AGH pozwoli wam zdobywać świat!

Następnie odbyła się immatrykulacja, czyli włączenia nowych osób do grona studentów i studentek. Kilkanaście osób – reprezentacja wszystkich tych, którzy rozpoczynają studia w AGH – złożyło przysięgę i zostało pasowanych. Ceremonię, którą poprowadził Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Krzysztof Mendrok, zakończyło wspólne, radosne odśpiewanie pieśni Gaudeamus igitur, po czym głos zabrał zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH, Maciej Michałek:

Do wszystkich nowych studentów – dzisiaj zaczynacie swoją przygodę, która wypełni się wieloma wyzwaniami, ale też sukcesami. AGH to nie tylko sale wykładowe i laboratoria, to także dziesiątki organizacji studenckich, kół naukowych i projektów, które czekają, abyście je współtworzyli. Zachęcam Was, abyście korzystali z tych możliwości, rozwijali swoje pasje i nie bali się podejmować nowych inicjatyw. (…) Niech każdy dzień na AGH przynosi nowe inspiracje i pozwala realizować marzenia.

Z kolei do doktorantów i doktorantek zwrócił się przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów AGH mgr inż. Mateusz Gala, który życzył im rozwoju karier naukowych po zakończeniu doktoratów.

    fot. Zbigniew Sulima

    Grupowe zdjęcie immatrykulowanych studentów i studentek.

    Uroczystość inauguracyjna była okazją do wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów. Rektor AGH otrzymał dyplom „Diamentowego Inżyniera” – to tytuł przyznawany najbardziej innowacyjnym inżynierom i twórcom techniki w Polsce. Prorektor ds. Nauki AGH prof. Marek Gorgoń uhonorował autorów i autorki najbardziej prestiżowych osiągnięć publikacyjnych AGH w roku 2023. Nagrodę „Profesor Senior” im. Profesora Zbigniewa Engela za całokształt pracy naukowo-dydaktycznej otrzymał prof. Ryszard Tadeusiewicz z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Dr Adriana Gilarska z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej za rozprawę doktorską pt. Bioaktywne nanokompozyty dla potrzeb inżynierii tkankowej otrzymała Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Engela. Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Rafał Dańko nagrodził zwyciężczynieXXV konkursu na najlepsze prace dyplomowe „Diamenty AGH” oraz promotorów i promotorki tych prac.

    Zebrani w auli AGH chwilą ciszy uczcili pamięć wszystkich osób – kolegów i koleżanek, pracowników i pracownic – zmarłych w minionym roku akademickim.

    „Kosmiczny” wykład inauguracyjny pt. Polska w kosmosie: dziś i jutro wygłosił prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

    Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego.

    ***

    Listy z okazji inauguracji roku akademickiego 2024/2025 przesłali:

    • Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska,
    • Prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demby-Siwek,
    • Główny Geodeta Kraju Alicja Kulka,
    • Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki,
    • Przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej prof. Bronisław Sitek,
    • Poseł na Sejm RP Paweł Śliz,
    • Prezes Oddziału w Krakowie Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Życzkowski,
    • Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik,
    • Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa,
    • Przewodnicząca KRASP, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska,
    • Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB,
    • Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN,
    • Rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK,
    • Rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater,
    • Rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc,
    • Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski,
    • Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, członek korespondent PAN,
    • Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit,
    • Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM,
    • Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS,
    • Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski,
    • Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Michał Zasada,
    • Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń,
    • Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska,
    • Stały Wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej Ho Chi Hung,
    • Prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa prof. dr hab. inż. Leszek Kiełtyka.

    Stopka