Znamy laureatów XXI edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH”. Konkurs pod patronatem Rektora AGH organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie „Studenckie Towarzystwo Naukowe” i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Jury konkursu na posiedzeniu, które odbyło się 29 stycznia 2020 r., wybrało najlepsze prace teoretyczne oraz aplikacyjne.
Uroczyste ogłoszenie wyników XXI edycji konkursu „Diamenty AGH” odbędzie się 2 października 2020 r. o godz. 11.00 w gmachu Biblioteki Głównej AGH. Podczas uroczystej gali z udziałem Rektora AGH nastąpi wręczenie medali i dyplomów autorom oraz opiekunom nagrodzonych i wyróżnionych prac. Wręczona będzie także nowa nagroda „InnoDiament” dla autora i pracy o największym potencjale innowacyjności. Ponadto zostanie otwarta pokonkursowa wystawa prac. Wręczenie dwóch głównych nagród i statuetek konkursu „Diamenty AGH” odbędzie się tradycyjnie podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego.
Przemysław Walczyk urodził się 20 stycznia 1993 r. w Krakowie. Uczęszczał do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Pod okiem dr Dariusza Wcisło rozwijał pasję do fizyki, zajmując 1. miejsce w XVI Krakowskim Konkursie Fizycznym w 2010 r. Już w liceum podjął decyzję, aby w przyszłości zajmować się robotyką. W tym celu rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Akademii Górniczo Hutniczej. W 2016 r. uzyskał tytuł inżyniera na kierunku Mechatronika, prezentując koncepcję oraz realizując część elektroniczną i oprogramowanie autonomicznego robota gaśniczego. W roku 2015 odbył 3-miesięczny staż w firmie Robotics Inventions, pracując nad oprogramowaniem do autonomicznej nawigacji dla robota odśnieżającego. Również w roku 2015 dołączył do koła naukowego AGH Space Systems, gdzie objął kierownictwo nad działem oprogramowania nowo utworzonego zespołu budującego pierwszego łazika marsjańskiego w historii koła – Phobosa. Łazik ten wziął udział w finale konkursu European Rover Challenge w 2016 r. Oprogramowanie do autonomicznej nawigacji łazika oraz symulator Software-in-the-loop umożliwiający jego testowanie zostały docenione na arenie międzynarodowej. Autor zaprezentował system podczas konferencji ROSCon 2016 w Seulu, gdzie za swoja prezentację został nagrodzony profesjonalnym skanerem laserowym LiDAR .
W roku 2016 rozpoczął naukę na studiach II stopnia i objął kierownictwo nad projektem następnego łazika budowanego przez AGH Space Systems – Kalmana. Podjął się implementacji systemu autonomicznej nawigacji spełniającego wymagania najbardziej prestiżowego konkursu dla studenckich łazików – University Rover Challenge. Gdy kończył studia II stopnia w 2017 r. konstrukcja mechaniczna łazika Kalman nie była jeszcze gotowa na integrację z systemem autonomicznej nawigacji. Jako że ambitna praca magisterska nie mogła zostać obroniona na tym etapie, został skreślony z listy studentów i dołączył do niezależnego zespołu programistów, który następnie założył firmę NoMagic. W tej firmie pracuje aż do 2020 r., tworząc oprogramowanie dla robotów przemysłowych podejmujących decyzje przy pomocy sztucznej inteligencji.
W 2019 r. dokonał reaktywacji na studia II stopnia na zasadach ogólnych. Wrócił do zespołu AGH Space Systems, który do tego czasu uporał się z większością problemów mechanicznych i elektronicznych łazika Kalman. Zintegrował system autonomicznej nawigacji z łazikiem i wziął udział w zawodach India Rover Challenge 2019, University Rover Challenge 2019 i European Rover Challenge 2019, zajmując razem z kołem naukowym odpowiednio 2, 20 i 2 miejsce na świecie. Swoją przygodę z łazikiem Kalman opisał w pracy magisterskiej pod tytułem „Autonomiczny Robot Planetarny”, która została obroniona 30 września 2019 r.
Jest pasjonatem sportu. Wieczorami trenuje biegi długodystansowe, kolarstwo, pływanie i tajski boks. Weekendami najczęściej można spotkać go w górach.
Fabian Bogusz urodził się 6 maja 1995 r. w Rybniku. Uczęszczał do Zespołu Szkół Urszulańskich Unii Rzymskiej w Rybniku. W roku 2010/2011 uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkich Konkursach dla uczniów szkół gimnazjalnych z matematyki, fizyki, chemii, geografii oraz języka francuskiego. Swoją wiedzę w zakresie nauki ścisłych czerpał na profilu matematyczno-geograficznym oraz indywidualnym programie nauki z fizyki i chemii. W latach 2012–2014 otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W ostatniej klasie liceum był laureatem Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki i fizyki. Tego samego roku rozpoczął studia na interdyscyplinarnym kierunku Inżynieria Biomedyczna na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. W 2017 r. rozpoczął współpracę z dr. inż. Tomaszem Pięciakiem, promotorem pracy inżynierskiej i magisterskiej, która w kolejnym roku zaowocowała obroną pracy inżynierskiej o tematyce przetwarzania obrazów uzyskanych metodą rezonansu magnetycznego z wyróżnieniem. Wyniki pracy zostały przedstawione na konferencji NEURONUS 2018 oraz na 56. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego, gdzie zajął I miejsce w Sekcji Informatyki (podsekcja 2). Na ostatnim roku studiów II stopnia odbywał staż asystencki na Katedrze Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, w trakcie którego uczestniczył w konferencji IEEE ISBI 2019 w Wenecji. W latach 2015–2019 był beneficjentem Stypendium Rektora oraz Stypendium Fundacji Jϋrgena Dormanna ABB. Po obronie z wyróżnieniem pracy magisterskiej dotyczącej rekonstrukcji sygnału rezonansu magnetycznego uzyskanego metodą próbkowania oszczędnego oraz jego wpływu na parametry dyfuzyjne w centralnym układzie nerwowym podjął studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej AGH. W ich trakcie brał udział w konkursach typu challenge na temat modelowania sygnału dyfuzji-relaksometrii oraz interpolacji obrazów z wykorzystaniem metod uczenia głębokiego. Obecnie prowadzi prace dotyczące kierunkowych modeli sygnału dyfuzji-relaksometrii.
W wolnym czasie rozwija swoje pasje związane z tańcem towarzyskim, pływaniem, jazdą na nartach oraz grą na harmonijce ustnej. Jest miłośnikiem książek fantastycznych.