Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pracownicy – konkursy

Pracownicy – konkursy

Rusza XX edycja konkursu Popularyzator Nauki, skierowanego do naukowców/naukowczyń, dziennikarzy/dziennikarek, animatorów/animatorek, zespołów i instytucji, które wyjaśniają innym, jak działa świat. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września 2024 r.

Konkurs organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców. Zgłaszana aktywność powinna trwać nie krócej niż dwa lata.

Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. O nagrodę w kategorii „naukowiec” mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż; o nagrodę w grupie „animator” – osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych, np. studenci/studentki i doktoranci/doktorantki, pracownicy/pracownice administracyjni uczelni. W kategorii „zespół” rywalizują zespoły osób popularyzujących naukę – tworzone np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. Jest też kategoria „instytucja” – dla instytucji naukowych (np. instytutów, jednostek uczelni), pozanaukowych (np. organizacji pozarządowych, centrów nauki) czy przedsiębiorstw. W kategorii „media” zgłaszają się m.in. dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.

Kandydatury należy zgłaszać za pośrednictwem formularza.

Regulamin konkursu

Zakwalifikowane kandydatury oceni kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber – przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, były minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.

Kapituła wybiera również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji. Może też przyznać wyróżnienia. Ogłoszenie wyników tegorocznej, XX edycji konkursu planowane jest na grudzień 2024 r.

Źródło: naukawpolsce.pl

Stopka