Akademia Górniczo-Hutnicza i Atlas Ward Polska (AWP) – lider generalnego wykonawstwa – podpisali porozumienie o strategicznej współpracy.
Celem partnerstwa jest rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej, a także aktywne wsparcie w kształceniu młodych inżynierów i inżynierek. Współpraca między AWP i AGH obejmuje inicjowanie oraz realizację innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych, które mają na celu rozwijanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w branży budowlanej.
Podpisanie porozumienia odbyło się 17 października 2024 r. Sygnatariuszami byli: w imieniu AGH – Prorektor ds. Współpracy prof. Rafał Wiśniowski; w imieniu Atlas Ward – Piotr Nowak, dyrektor krakowskiego Oddziału Atlas Ward Polska oraz Łukasz Wieruszewski, dyrektor ds. Rozwoju i Innowacji.
Za realizację porozumienia ze strony AGH odpowiadać będzie Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami.
Prof. AGH, dr hab. inż. Marek Borowski, wyjaśnia:
– Podpisane porozumienie między AGH a Atlas Ward to krok w kierunku efektywnej integracji nauki i przemysłu. Wierzymy, że połączenie naszej wiedzy naukowej z praktycznym doświadczeniem lidera w branży budowlanej, jakim jest Atlas Ward, zaowocuje nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, ale również realnym wsparciem dla edukacji przyszłych inżynierów.
Obie strony będą również wspólnie pracować nad pionierskimi rozwiązaniami z obszaru zrównoważonego rozwoju.
– Cieszymy się z nawiązania współpracy z AGH – jednym z najbardziej uznanych uniwersytetów w międzynarodowym środowisku naukowym. Wierzymy, że podzielane przez obie strony holistyczne podejście do rozwoju technologii w naukach ścisłych zaowocuje stworzeniem i wprowadzeniem na rynek innowacyjnych rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę budowlaną – mówi Łukasz Wieruszewski z Atlas Ward.
Firma zobowiązała się również wspierać studentów i studentki AGH poprzez organizację staży, praktyk, programów stypendialnych oraz współpracę z kołami naukowymi.
***
AWP jest liderem generalnego wykonawstwa obiektów przemysłowych i logistycznych, który zrealizował 800 inwestycji o łącznej powierzchni ponad 6 mln m2, który dąży do bycia liderem w transformacji cyfrowej oraz digitalizacji w branży budowlanej, realizuje projekty w metodyce BIM, oferuje inwestorom najbardziej optymalne, i jakościowe rozwiązania budowlane, oraz technologiczne, a także dostrzega potrzebę ścisłej współpracy biznesu i środowiska naukowego jako szansę na wytyczanie zupełnie nowych ścieżek rozwoju oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.