CTK AGH przystąpiło do nowo powołanego Polskiego Partnerstwa dla Obserwacji Ziemi. Sygnatariusze podpisanej 24 października 2024 r. umowy będą wspólnie tworzyć nowe technologie obrazowania Ziemi i opracowywać rodzimą strategię kosmiczną.
Celem Polskiego Partnerstwa dla Obserwacji Ziemi jest zacieśnienie współpracy krajowych firm oraz instytucji naukowych i edukacyjnych w zakresie kształtowania polityki kosmicznej Polski i rozwijania nowych technologii związanych z obrazowaniem naszej planety.
Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące znaczenie danych satelitarnych w obszarze gospodarki oraz bezpieczeństwa. Wspólne działania mają stanowić strategiczny krok w kierunku wzmocnienia autonomii Polski w obszarze satelitarnego monitorowania Ziemi.
W ramach partnerstwa zaangażowane zostały instytucje naukowe i edukacyjne. Oprócz CTK AGH są to: Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej). Do współpracy przystąpiły także firmy: CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner oraz Eycore.
Sygnatariusze zobowiązali się do wspólnych działań na rzecz rozwoju polskich zdolności w dziedzinie obserwacji Ziemi, co ma przyczynić się do budowy autonomii Polski w tym obszarze, umożliwiając skuteczne reagowanie na wyzwania geopolityczne, środowiskowe oraz kryzysowe.
Obserwacja Ziemi jest niezwykle ważna zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym, ma wpływ na strategiczne sektory, takie jak zarządzanie kryzysowe, monitorowanie klimatu, rolnictwo czy obronność. Obserwacje satelitarne oferują bieżący wgląd w sytuację na powierzchni Ziemi, umożliwiając tworzenie map, prognozowanie pogody, badania struktury ziemi oraz ocenę stanu upraw i ekosystemów.