Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Hala Sportowa AGH z nagrodą za dostępność i brak barier

Na pierwszym planie logotyp przedstawiający sylwetkę Barbakanu, przed nią białe litery OK. Jednoczesnie litera "O" tworzy koło wózka - symbolu dysfunkcjonalnosci ruchowej. W tle bryła nowoczesnego budynku z zielonym dachem.

Hala Sportowa AGH z nagrodą za dostępność i brak barier

Otwarta w zeszłym roku Hala Sportowa AGH zdobyła nagrodę główną w kategorii „budownictwo dostępne – obiekty użyteczności publicznej” w 17. edycji konkursu „Kraków bez barier”. W imieniu AGH nagrodę odebrał Prorektor ds. Kształcenia prof. Krzysztof Mendrok.

Hala Sportowa AGH to wielofunkcyjny budynek pięciokondygnacyjny (w tym jedna kondygnacja podziemna) o powierzchni blisko 14 tys. m2. W obiekcie znajdują się m.in. dwie hale sportowe (w tym jedna z widownią na około 600 osób), siłownie, boiska do squasha, sale fitness, sauny, ścianka wspinaczkowa. W hali prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego, treningi oraz zawody sportowe.

Otoczenie

Budynek zlokalizowany jest na terenie kampusu AGH, a z najbliższymi przystankami komunikacji miejskiej połączony został ciągami pieszymi pozbawionymi barier, oznaczonymi fakturowo i kolorystycznie dla bezpieczeństwa osób z problemami wzroku. Do dyspozycji są liczne dostosowane miejsca parkingowe, zlokalizowane zarówno na parkingu podziemnym, jak i naziemnym, w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do budynku.

Wejście

Strefa wejść do budynku została wyróżniona kolorystycznie oraz fakturowo. Szklaną elewację budynku, jak również inne przeszklenia oznaczono i zabezpieczono przed omyłkowym wejściem. Szerokie drzwi wyposażono w samozamykacz ze wspomaganiem ułatwiającym otwieranie. W wiatrołapie zamontowano automatyczne drzwi przesuwne. Przy wejściu znajduje się informacja o możliwości wejścia z psem asystującym. Na drzwiach zamontowano pionowy pochwyt umożliwiający otwieranie drzwi osobom o różnym wzroście.

Wayfinding

W budynku zastosowano rozwiązania usprawniające poruszanie się, w szczególności osób z niepełnosprawnością wzroku, seniorów, a także neuroatypowych. Orientację w topografii budynku ułatwia tyflomapa, na której umieszczone zostały także wskazówki dotyczące ewakuacji. Imponujących rozmiarów tablica informująca o rozmieszczeniu pomieszczeń zapewnia dostęp do informacji dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek. W budynku funkcjonuje stale czynny punkt informacyjny z obniżoną, wygodną ladą. Osoby mogą komunikować się przy pomocy pętli induktofonicznej. Na posadzce umieszczono kontrastujące wypukłe oznaczenia informacyjne i kierunkowe.

Orientację w rozkładzie pomieszczeń ułatwia system oznaczeń wypukłych i w alfabecie Braille’a. Dzięki wyraźnym semaforom i oznaczeniom kierunkowym osoby nie napotkają na trudności w dotarciu do celu. Także drzwi i klamki odróżniają się od tła. Skrajnie ruchu oznaczono kontrastująco, w odmiennych dla każdej kondygnacji szatach kolorystycznych.

Przestrzenie wolne od barier

Obiekt jest wolny od wszelkich barier architektonicznych, zarówno poziomych, jak i pionowych. Zapewnia dostęp osobom z niepełnosprawnościami na widownie oraz do wszystkich pomieszczeń: hal sportowych, sal fitness, squash, siłowni, a nawet sauny. Do dyspozycji sportowców i sportowczyń oddano liczne szatnie wyposażone w toalety i natryski wzorcowo dostosowane do potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnością narządu ruchu oraz po kontuzjach i urazach (m.in. dedykowane pochwyty, baterie, krzesełka składane, wieszaczki na różnych wysokościach). W drzwiach do tych pomieszczeń zastosowano skośne pochwyty oraz samozamykacze z blokadą w pozycji otwartej, łatwe w użyciu dla osób o ograniczonej mobilności. Także umeblowanie (siedziska, szafki, wieszaki) zaprojektowano z myślą o komforcie osób o szczególnych potrzebach. Dzięki zastosowaniu elektrotrzymaczy nawet ciężkie drzwi przeciwpożarowe nie stanowią bariery.

Komunikacja pionowa jest przyjazna nie tylko dla osób o ograniczonej mobilności, starszych i rodziców z wózkami, ale też dla nie(do)widzących. Do dyspozycji są trzy przestronne windy. Wszystkie posiadają informację głosową, przyciski z oznaczeniami wypukłymi i w alfabecie Braille’a oraz poręcze. Klatki schodowe są szerokie, ich poręcze umożliwiają lewo- i prawostronne użytkowanie. Jest to istotne szczególnie dla osób z częściowym niedowładem. Schody i poręcze są wyróżnione kolorystycznie. Kontrastowe oznaczenie schodów na widowni hali sportowej zwiększa bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnością wzroku oraz wszystkich użytkowników i użytkowniczek w momencie, kiedy światło podczas widowisk jest przyciemnione.

W trosce o komfort

We wnętrzach nie brakuje stref relaksu i odpoczynku. Dla rodziców z małymi dziećmi urządzono komfortowy pokój z rozkładanym fotelem. W budynku znajduje się przenośna pętla induktofoniczna dla osób posiadających aparaty słuchowe.

Na szczytowej kondygnacji obiektu znajduje się taras widokowy. Wszyscy użytkownicy i użytkowniczki obiektu, w tym osoby poruszające się na wózkach mogą podziwiać południowo-zachodnią panoramę Krakowa, z widokiem na Kopiec Kościuszki.

Ewakuacja i bezpieczeństwo dla wszystkich

Budynek został wyposażony w unikatowy w skali kraju i pierwszy pośród obiektów akademickich w Krakowie system wspomagający ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami. Całość zaprojektowano w sposób uniwersalny, ale uwzględniający bezpieczeństwo osób poruszających się na wózkach i z poważnym ograniczeniem mobilności. Na system składają się: miejsca bezpiecznego oczekiwania na uratowanie usytuowane w strefach wydzielonych pożarowo i oddymianych oraz system komunikacji ratunkowej. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może samodzielnie znaleźć schronienie w bezpiecznym miejscu i pozostać w kontakcie ze służbami ratowniczymi. W sytuacji zagrożenia osoba wzywająca pomocy zostanie zlokalizowana automatycznie. Komunikator jest wyposażony w pętlę indukcyjną oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Systemy przywołania pomocy zastosowano także w toaletach.

Autorem projektu Hali Sportowej AGH jest dr inż. arch. Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej ARP z Krakowa, a generalnym wykonawcą Mostostal Warszawa SA.

***

Konkurs „Kraków bez barier”, organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, promuje osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 r. Początkowo celem inicjatywy było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać dostępność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, w tym także osób z różnymi niepełnosprawnościami. W kolejnych edycjach formuła konkursu ulegała zmianom i poszerzano go o nowe kategorie. Od 2018 r. nagradzane są osoby, firmy i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się w tym mieście bardziej komfortowe i lepsze.

AGH była już kilkakrotnie nagradzana w kategorii „obiekty użyteczności publicznej”:

  • 2019 r. – zrewitalizowany Klub STUDIO, nagroda główna,
  • 2015 r. – Centrum Energetyki AGH, nagroda główna,
  • 2013 r. – Biblioteka Główna AGH, wyróżnienie.
  • 2008 r. – Basen AGH, wyróżnienie. 

Stopka