Innowacyjna kompozycja mineralna, którą opracowali dr hab. inż. Tomasz Gawenda, prof. AGH i dr inż. Agata Stempkowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, wspomaga wzrost roślin w najtrudniejszych warunkach, poprawia strukturę gleby oraz łączy w sobie funkcje nawożenia i nawadniania. To przykład nowoczesnego, ekologicznego rozwiązania pomagającego w świadomy i zrównoważony sposób kształtować środowisko.
Kompozycję mineralną, potocznie zwaną rdzeniem powietrzno-mineralno-nawadniającym, stosuje się w uprawie drzew, krzewów, roślin ozdobnych i warzyw. Może być używana zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach takich jak wazony, donice czy skrzynie. Jest szczególnie przydatna w miejskich nasadzeniach, gdzie powierzchnia trawnika jest ograniczona, a rośliny często rosną w otoczeniu kostki brukowej.
Rdzeń składa się z surowców mineralnych, które są produktami ubocznymi przeróbki i oczyszczania kruszyw. Choć można by je uznać za odpady, w rzeczywistości te surowce są bogate w biodostępne składniki mineralne, które są niezbędne dla roślin. Proces produkcji obejmuje kruszenie surowców w kruszarce szczękowej do określonego uziarnienia, przesiewanie w przesiewaczu wibracyjnym dwupokładowym, co pozwala na wysianie wąskiej frakcji, separację ziaren płaskich i kubicznych za pomocą specjalistycznych przesiewaczy wielopokładowych.
fot. archiwum AGH