Światowa czołówka wydajności energetycznej
Równolegle do ogłoszenia listy TOP500 superkomputerów o największej mocy publikowana jest lista Green500 superkomputerów o najwyższej wydajności energetycznej, obliczanej jako współczynnik liczby operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (mocy obliczeniowej superkomputera) do poboru energii. Dużym sukcesem jest zajęcie w obecnym rankingu przez Athenę 22 miejsca na liście Green500 najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów świata. Ta pozycja świadczy o doskonałym stosunku udostępnianej mocy obliczeniowej do poboru energii elektrycznej. Na liście Green500 nie zabrakło też Aresa, który znalazł się na wysokim 114 miejscu. Z kolei Helios – CPU zajął na liście Green500 lokatę 344.
Obliczenia naukowe z różnych dziedzin
Naukowcy prowadzący badania z wykorzystaniem infrastruktury Cyfronetu reprezentują wiele dziedzin. Zaawansowane modelowanie i obliczenia numeryczne są wykorzystywane głównie w zakresie: chemii, biologii, fizyki, medycyny i technologii materiałowej, a także astronomii, geologii i ochrony środowiska. Superkomputery w Cyfronecie dostępne w ramach infrastruktury PLGrid są również wykorzystywane na potrzeby fizyki wysokich energii (projekty ATLAS, LHCb, ALICE i CMS), astrofizyki (CTA, LOFAR), nauk o Ziemi (EPOS), europejskiego źródła spalacyjnego (ESS), biologii (WeNMR) oraz nauk humanistycznych i społecznych (CLARIN).
Polska na tle Europy i świata
Najszybszym superkomputerem na świecie po raz kolejny został Frontier zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w USA. To pierwszy superkomputer, który przekroczył barierę 1 EksaFlops (EksaFlops – 1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), a jego teoretyczna moc obliczeniowa to 1,68 EksaFlops. W światowym TOP10 znalazło się sześć maszyn z USA, trzy z Europy i jedna z Japonii.
Najszybszym superkomputerem europejskim został ponownie superkomputer LUMI zbudowany dzięki współpracy 10 państw europejskich, w tym Polski. Na listopadowej liście TOP500 superkomputer LUMI znalazł się na piątym miejscu. Obecna teoretyczna moc obliczeniowa superkomputera LUMI to 531 PetaFlops. Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do superkomputera LUMI za pośrednictwem infrastruktury PLGrid. Działania w tym zakresie są koordynowane przez ACK Cyfronet AGH. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://cyfronet.pl/lumi.
Polskie superkomputery na liście TOP500
Na najnowszej liście TOP500 znalazły się cztery superkomputery z Polski. Pełne zestawienie zajętych miejsc wraz z wartościami teoretycznej mocy obliczeniowej przedstawia się następująco:
- 155 – Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Athena (7710 TeraFlops),
- 221 – Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe IChB PAN, Altair (5880 TeraFlops),
- 291 – Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Helios CPU (3400 TeraFlops),
- 404 – Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Ares (3510 TeraFlops).
Wykorzystaj moc superkomputerów w badaniach naukowych
Superkomputery umożliwiają znaczące skrócenie czasu wykonywania obliczeń do kilku godzin lub tygodni, które przy użyciu pojedynczych komputerów często zajęłyby wiele lat (w konkretnych rzeczywistych przypadkach ponad 150, 700 czy nawet 1000 lat). Użytkownicy Cyfronetu korzystają z profesjonalnego wsparcia – od szkoleń po indywidualne konsultacje z ekspertami.
Informacje dotyczące zasobów ACK Cyfronet AGH i podejmowanych działań są dostępne na stronie ACK Cyfronet AGH, natomiast spis usług w ramach infrastruktury PLGrid znajduje się w Poradnikach PLGrid.