Akademia Górniczo-Hutnicza pokazała swój potencjał w zakresie tworzenia przełomowych technologii obronnych oraz wspierania technologicznego firm w obszarze naukowo-badawczym na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). To jedno z największych wydarzeń tego typu w Europie, gromadzące przedstawicieli sił zbrojnych, nauki oraz przemysłu zbrojeniowego z kraju i zagranicy. AGH wzięła w nim udział po raz pierwszy.
Zespół z AGH prowadził rozmowy na temat współpracy z wieloma firmami i instytucjami, m.in.: Wojskowym Instytutem Techniki Uzbrojenia, Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej, Polską Grupą Zbrojeniową, WB Elektronics, MEGMAR. Na stoisku uczelni gościli przedstawiciele Wojska Polskiego i licznych firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ich szczególnym zainteresowaniem cieszył się system wykrywania zakłóceń GPS, systemy rozpoznawania obrazu oraz detekcji hiperspektralnej, odlewy z superlekkich i wytrzymałych stopów magnezu, systemy uzdatniania wody i materiały bakteriobójcze z przeznaczeniem do ochrony schronów i szpitali polowych oraz robot prezentujący nowoczesną obróbkę metali.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to idealne miejsce dla Krakow DIANA Accelerator, aby mocno zaznaczyć swój wkład w obronność i bezpieczeństwo. Pełnomocniczka Rektora ds. NATO DIANA, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH Izabela Albrycht spotkała się z kluczowymi graczami polskiego ekosystemu dual-use (technologie podwójnego zastosowania) – od przedstawicieli władz centralnych, przez przemysł, po spółki wczesnej fazy i środowisko naukowe. Rozmawiała z innowatorami, przedstawicielami firm i koncernów z obszarów Emerging and Disruptive Technologies (EDT, nowe i przełomowe technologie). Tematami spotkań były także wyzwania projektów B+R, ścieżki rozwoju spółek oraz dotychczasowe doświadczenia w tworzeniu innowacyjnych produktów w Polsce.
fot. archiwum AGH