Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Wynalazki z AGH z nagrodami i medalami IWIS 2023

Zdjęcie dr inż. Ewy Knapik z pamiątkowym dyplomem i statuetką. Naukowczyni stoi na tle "ścianki" z nazwą wydarzenia, logotypami i okonkami z flagami państw uczestniczących w wystawie.

Na zdjęciu dr inż. Ewa Knapik

Wynalazki z AGH z nagrodami i medalami IWIS 2023

Jury Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków (International Warsaw Invention Show IWIS 2023) wybrało najbardziej innowacyjne rozwiązania, nagradzając ich twórców i twórczynie. Dr inż. Ewa Knapik z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu za wynalazki dotyczące odzysku litu otrzymała najważniejszą nagrodę – grand prix oraz dwa złote medale, a międzywydziałowy zespół naukowców z AGH za platformę komunikacyjną S4S Science for Society – nagrodę specjalną i złoty medal.

Grand prix IWIS 2023 oraz złoty medal w kategorii przemysł chemiczny przyznano Sorbentowi do odzysku litu z solanek złożowych preparowanemu metodą druku 3D. Wynalazek opracował zespół kierowany przez dr inż. Ewę Knapik, w skład którego weszli dr inż. Grzegorz Rotko oraz Igor Dankowski, student kierunku Geoinżynieria i Górnictwo Otworowe na WWNiG.

Badaczka otrzymała również złoty medal w kategorii ekologia i ochrona środowiska za Materiał filtracyjny do wstępnego uzdatniania solanek z przemysłu naftowego przed odzyskiem litu, nad którym pracowała razem ze studentem Igorem Dankowskim.

O obu innowacyjnych rozwiązaniach pisaliśmy na naszej stronie internetowej niemal dwa lata temu.

Na zdjęciu Igor Dankowski

Student Igor na stoisku wystawienniczym prezentuje wynalazek na ekranie laptopa. Na ladzie wystawienniczej ułozone produkty, otrzymane w wyniku zastosowania innowacyjnego rozwiązania.

Nagrodę specjalną za najlepszy wynalazek krajowy oraz złoty medal otrzymali: prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, dr hab. inż. Paweł Malinowski, prof. AGH z Wydziału Odlewnictwa oraz dr hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Naukowcy opracowali innowacyjną platformę komunikacji internetowej S4S Science for Society (Nauka dla Społeczeństwa). Wynalazek służy do komunikacji bezpośredniej pomiędzy instytucjami naukowymi a partnerami przemysłowymi. Oprócz modułów baz katalogowych, zawierających informacje o patentach, technologiach, specjalistach i laboratoriach, platforma posiada moduły komunikacyjne wspierane sztuczną inteligencją – po znalezieniu poszukiwanej informacji w trybie bezpośrednim można doprowadzić do podpisania umowy o współpracy, zakupie technologii czy patentu.

Więcej o projekcie S4S

Od lewej: dr hab. inż. Paweł Malinowski, prof. AGH; dr hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH; prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol

Na zdjęciu twórcy platformy S4S stoja obok siebie na tle ścianki z nazwą wydarzenia.

O przyznaniu nagród decydowało jury złożone z uznanych krajowych specjalistów, na czele z przewodniczącą dr hab. Katarzyną Oźgą, prof. Politechniki Częstochowskiej oraz prezesem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów dr. hab. inż. Michałem Szotą, prof. Politechniki Częstochowskiej.

IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku gości wynalazców z wielu państw, którzy prezentują innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. IWIS umożliwia wynalazcom nawiązanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami, a opinii publicznej zapoznanie się z dokonaniami Polski w dziedzinie wynalazczości.

Swoje osiągnięcia przedstawiają zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zapraszani są także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie. Wynalazcy prezentują swój dorobek w różnych kategoriach (m.in. ekologia i ochrona środowiska, mechanika, budownictwo, elektronika, przemysł włókienniczy i chemiczny, medycyna).

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków odbyła się w dniach 12–14 grudnia 2023 r. i zgromadziła blisko 200 innowatorskich rozwiązań. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Wynalazców IFIA.

Stopka