Zgromadzona w zbiornikach woda jest wykorzystywana do podlewania terenów zielonych kampusu. Fot. Anna Żmuda Muszyńska
Na terenie kampusu AGH zainstalowano 30 zbiorników retencyjnych. Tym samym budynki uczelni chronione są przed wodą wdzierającą się wcześniej do niektórych pomieszczeń, a gromadzona woda może być wykorzystywana do nawadniania roślinności.
30 zbiorników retencyjnych jest wkomponowanych w otoczenie budynków i zieleńców. 20 z nich jest w stanie zgromadzić 5 tys. dm3, pozostałe 10 zbiorników gromadzi po 2,5 tys. dm3 wody. Tym samym, gdyby założyć całkowite wypełnienie zbiorników, to łączna ilość zgromadzonej w ten sposób wody wynosi ok. 125 tys. litrów.
Warto dodać, że powodem zainstalowania dodatkowej ochrony były zdarzające się w ubiegłych latach lokalne zalania piwnic budynków AGH. Powodem tych podtopień jest brak rozdzielenia w Krakowie kanalizacji deszczowej od sanitarnej. W związku z tym nawalne deszcze, w czasie których w ciągu krótkiego czasu spada na teren kampusu AGH miesięczna lub kilkumiesięczna norma opadów, powodują, że kanalizacja nie może przyjąć takiej ilości wody i wypływa ona w najniżej położonych miejscach, to jest w piwnicach. Poprzednie zalania piwnic miały miejsce trzykrotnie – w roku ubiegłym oraz w 2014.
Rozmieszczenie na terenie uczelni zbiorników ma na celu zatem przede wszystkim zabezpieczenie budynków, sprzętu i pomieszczeń przed podtopieniami. Retencjonowanie wody w 30 zbiornikach pozwala istotnie opóźnić spływ wody do kanalizacji. Woda zbierana w ten sposób może uchronić kanalizację przed jej nadmiernym i gwałtowanym wypełnieniem. Z szacunkowych danych wynika, że w zeszłym roku z centralnej części kampusu do odprowadzenia było w momencie najbardziej intensywnych opadów ponad 500 m3 wody w ciągu godziny. Taka ilość znacznie przekracza możliwości kanalizacji. Warto dodać, że między innymi dzięki zainstalowanym zbiornikom udało się uchronić infrastrukturę uczelni przed intensywnymi opadami w tym roku.
Istotne z punktu widzenia racjonalnego gospodarowania są także oszczędności. Zgromadzona w zbiornikach woda jest następnie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych kampusu, ozdobnych rabat czy zieleńców.
Między innymi dzięki zainstalowanym zbiornikom udało się uchronić infrastrukturę uczelni przed intensywnymi opadami w tym roku. Fot. Ewa Czekaj-Kamińska