Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Delegacja AGH z wizytą w Japonii

Na zdjęciu Rektor AGH oraz przedstawiciel japońskiej uczelni stoją obok siebie na scenie, podając sobie dłoń w uścisku.

Delegacja AGH z wizytą w Japonii

Obchody jubileuszu 20-lecia partnerstwa AGH i Shibaura Institute of Technology (SIT) oraz inauguracja działalności Koła Wychowanków AGH w Japonii to dwa najważniejsze punkty programu wizyty delegacji AGH w Japonii. Oba wydarzenia stanowiły doskonałą okazję do podsumowania wspólnych osiągnięć akademickich, badawczych, a także wymiany kulturowej.

W trackie dwóch dekad rozwinęła się solidna sieć wymiany akademickiej i współpracy badawczej, która przyczyniła się do wzrostu jakości kształcenia oraz innowacyjnych projektów badawczych. Jednym z najważniejszych owoców tej współpracy jest uruchomienie wspólnego programu studiów drugiego stopnia w zakresie Inżynierii Energetycznej i Środowiskowej, który powstał dzięki wspólnym wysiłkom i wsparciu m.in. prof. Janusza Szmyda z AGH oraz prof. Akito Takasaki z SIT. Projekt ten stanowi doskonały przykład synergii akademickiej, łączącej wiedzę i doświadczenia obu uczelni.

W trackie jubileuszowej uroczystości Rektor AGH prof. Jerzy Lis otrzymał tytuł DHC Shibaura Institute of Technology. Wyróżnienie jest wyrazem uznania za wspólne dokonania oraz długotrwałą współpracę między uczelniami.

To wyróżnienie jest dla mnie nie tylko ogromnym honorem, ale również symbolicznym uznaniem dla wieloletniej współpracy pomiędzy naszymi uczelniami. Przyjmuję ten tytuł z dumą i pokorą, będąc świadomym, że jest to rezultat wspólnej pracy i zaangażowania wielu osób, zarówno z Shibaura Institute of Technology, jak i Akademii Górniczo-Hutniczej. Chciałbym wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyróżnienia, oraz zapewnić, że nadal będę aktywnie wspierał rozwój naszej współpracy, która stała się wzorem dla międzynarodowych relacji akademickich – powiedział prof. Jerzy Lis, odbierając pamiątkowy dyplom.

Na zdjęciu rektor AGH odbiera pamiątkowy dyplom DHC z rąk przedstawiciela SIT.

Inauguracja Koła Wychowanków w Japonii odbyła się w siedzibie Ambasady RP w Tokio, pod honorowym patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio. Spotkanie zgromadziło absolwentów, przyjaciół i partnerów akademickich AGH z obu krajów. W wydarzeniu wzięli udział wybitni przedstawiciele prestiżowych japońskich instytucji, w tym Shibaura Institute of Technology, University of Tokyo, Hokkaido University, Nagoya Institute of Technology i Tohoku University.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślił wartość nowej inicjatywy jako filaru łączącego absolwentów i partnerów AGH w Japonii z ich polską Alma Mater:

Otwarcie Koła Wychowanków AGH w Japonii jest wyrazem trwałego zaangażowania we współpracę i wymianę wiedzy ponad granicami. (…) Razem budujemy dziedzictwo współpracy i patrzymy na przyszłość wspólnych sukcesów.

Tomasz Gwozdowski, zastępca Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, podkreślił, że stowarzyszenie może przyczynić się do dalszego rozwoju stosunków polsko-japońskich w dziedzinie edukacji i badań naukowych:

– To spotkanie jest przykładem ducha współpracy między Polską a Japonią, łącząc społeczność zaangażowaną w rozwój wiedzy i pielęgnowanie trwałych przyjaźni.

Koło Wychowanków AGH w Japonii stanowi platformę do nawiązywania kontaktów i współpracy. Ma na celu wzmocnienie społeczności absolwentów AGH mieszkających w Japonii, zachęcanie do współpracy akademickiej i badawczej między polskimi i japońskimi instytucjami, zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego i osobistego absolwentom AGH w Japonii. 

Inicjatywa została sfinansowana ze środków otrzymanych z projektu „Rozwój potencjału AGH w zakresie kompleksowej obsługi gości zagranicznych oraz efektywnej promocji międzynarodowej” realizowanego w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Welcome to Poland.”

Wizyta w Japonii odbyła się na początku listopada br. AGH reprezentowali: Rektor prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy prof. Rafał Wiśniowski, koordynator ds. współpracy z Japonią prof. Janusz Szmyd oraz dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych Paweł Świerk.

Stopka