Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Cywilizacja kontra klimat – AGH NAUKA spotkania (nr 27)

Asfaltowa droga do palącego się w upale miasta przecina spękaną ziemię

Cywilizacja kontra klimat – AGH NAUKA spotkania (nr 27)

Jeśli nawet uda się nam zatrzymać wzrost średniej temperatury na poziomie poniżej 1,5-2 stopnia C w stosunku do ery przedindustrialnej, ludzkość nie uniknie konfrontacji z coraz mocniej odczuwalnymi konsekwencjami podgrzewania planety – stanowiącymi egzystencjalne zagrożenie falami upałów, suszami, gwałtownymi ulewami czy wahaniami produkcji rolnej. Podczas najbliższego spotkania spytamy ekspertów m.in.: Kto jest najbardziej zagrożony wpływem globalnego ocieplenia? Jakie rozwiązania inżynieryjne wdrażać, żeby uchronić ludzi przed skutkami ekstremalnych zjawisk atmosferycznych? Czy przesuwanie się stref klimatycznych wpłynie na to, co kładziemy na swoim talerzu? Zapraszamy 20 czerwca, o godz. 18.00, do bud. U-2 (sala audytoryjna, ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Program wydarzenia:

18.00-19.00 – dyskusja: „Powolna apokalipsa, czy długie trwanie: jak przystosować się do skutków globalnego ocieplenia?” z udziałem dr hab. Anity Bokwy, prof. UJ (Wydział Geografii i Geologii UJ), prof. dr. hab. Marcina Rapacza (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny URK) oraz dr. hab. inż. Tomasza Bergiera, prof. AGH (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH)

19.00-19.30 – pytania od publiczności

Dr hab. Anita Bokwa, prof. UJ

Geograf, specjalizuje się w klimatologii miejskiej, bioklimatologii, klimatologii historycznej, edukacji geograficznej. Autorka ponad 100 prac naukowych i popularnonaukowych, a także opracowań aplikacyjnych dotyczących klimatu Krakowa, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Geograficznego w kadencji 2024-2028 i jurorka Olimpiady Geograficznej od 1993 r., współzałożyciel i przewodnicząca Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego ESPERE, dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ w kadencji 2020-2024.

Prof. dr hab. Marcin Rapacz

Doktor nauk rolniczych, profesor nauk biologicznych, urodzony w 1968 roku w Krakowie. Kierownik Katedry Fizjologii, Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz Przewodniczący Rady dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Fizjologii Roślin PAN oraz członek Rady Naukowej IHAR PIB. Członek Komitetu Nauk Agronomicznych i Komitetu Biotechnologii PAN. Specjalista w zakresie adaptacji roślin uprawnych do zmieniających się warunków środowiska.

Dr hab. inż. Tomasz Bergier, prof. AGH

Jego zainteresowania naukowe to błękitno-zielona infrastruktura (BZI) oraz jej zastosowanie w gospodarce wodnej, w szczególności w zarządzaniu ryzykiem powodziowym, gospodarowaniu wodami deszczowymi, adaptacji i mitygacji zmian klimatu. Projektant oczyszczalni hydrofitowych i innych rozwiązań BZI, stosowanych do szerokiej gamy mediów (m.in. ścieki komunalne w obszarach rozproszonej zabudowy, wody deszczowe, odcieki ze składowisk odpadków komunalnych). Ekspert i członek wielu organizacji, m.in. Rady ds. Gospodarki Wodno-Ściekowej przy Prezydencie m. Krakowa, Komisji Gospodarki Wodnej PAN, Zespołu Środowisko i Adaptacja do Zmian Klimatu (MIiR i MŚ). Autor ponad stu publikacji naukowych i ekspertyz.

Stopka