Dwa projekty Biblioteki Głównej AGH zostały zakwalifikowane do finansowania z ministerialnego programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” (moduł „Wsparcie dla bibliotek naukowych”).
Projekt: Polskie Normy wydane w latach 1924–1945. Digitalizacja i rozpowszechnienie
kwota dofinansowania: 107 674,60 zł
Zbiór historycznych Polskich Norm w Bibliotece Głównej AGH ma ogromną wartość zarówno dla nauki, jak i jej dziedzictwa. Stanowi on unikatowe źródło informacji o standardach technicznych obowiązujących w Polsce w okresie międzywojennym, odzwierciedlając ówczesny rozwój nauki i technologii. O wyjątkowości zachowanego zbioru historycznych norm świadczy fakt, że znajdują się w nim pierwsze Polskie Normy: norma PN-O 101 z 1924 Wzór tablicy normalizacyjnej – dokument dotyczący zasad przygotowywania Polskich Norm oraz uznawana za pierwszą Polską Normę pozycja PN-F 401 z 1925 r. dotycząca temperatury odniesienia. Wymienione normy jak i większość norm z okresu międzywojennego są często jedynymi w skali kraju egzemplarzami dokumentów, które przetrwały do naszych czasów.
Zbiór norm, który zostanie poddany digitalizacji, obejmuje 1246 dokumentów normalizacyjnych, z czego 1231 stanowią Polskie Normy lub tematyczne zbiory Polskich Norm wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Normy zostały wydane w większości w latach 1924–1939, kilkanaście pozycji wydano tuż po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. Dodatkowe dwie pozycje to cennik i wykaz Polskich Norm wydane przez PKN. 13 pozycji to polskie normy elektrotechniczne PNE oraz zbiór polskich norm elektrotechnicznych PNE (w postaci wydawnictwa zwartego) wydane przez Polskie Towarzystwo Elektrotechniczne oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich w latach 1923–1938 r.
Projekt: Digitalizacja dorobku naukowo-badawczego Profesorów AG w Krakowie w latach 1919–1945. Część 2
kwota dofinansowania: 56 273,69 zł
Celem projektu jest upowszechnienie ze zbiorów Biblioteki Głównej AGH informacji naukowej o historycznej kolekcji skryptów, podręczników i materiałów dydaktycznych profesorów Akademii Górniczej w Krakowie za lata 1919–1945 i ich cyfrowe udostępnienie na komputerach w czytelniach BG AGH, w intranecie oraz otwartym dostępie poprzez Repozytorium AGH w zależności od daty wydania i uwarunkowania prawa autorskiego.
Realizacja projektu obejmie digitalizację powstałych w latach 1919–1945 skryptów, podręczników i materiałów dydaktycznych autorstwa profesorów Akademii. Przy doborze obiektów do digitalizacji kierowano się ich wartością historyczną i naukową, złym stanem zachowania, znaczeniem dla upowszechniania nauki, unikatowością pod względem wydawniczym.
Kolekcja tych dokumentów – nierzadko cennych, przybliżających historię edukacji technicznej i osiągnięć nauki w Polsce w czasach międzywojennych oraz podczas II wojny światowej – stanowi istotny składnik narodowego oraz europejskiego dziedzictwa technicznego i naukowego.
Efektem projektu będzie cyfrowe udostępnienie obiektów zdigitalizowanych – skryptów, podręczników i materiałów dydaktycznych profesorów Akademii Górniczej w Krakowie za lata 1919–1945 w liczbie 41 (liczba skanów 7953), prezentowanych na stacjach roboczych w czytelniach BG AGH, w intranecie oraz Repozytorium AGH na platformie DSpace.
Stworzenie cyfrowej wersji tej unikatowej kolekcji oraz kopii zbioru zakończy proces ochrony tego dziedzictwa naukowego i kulturowego.
Projekt ten jest kontynuacją zadania „Digitalizacja dorobku naukowo-badawczego Profesorów AG w Krakowie w l. 1919–1945” dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych, realizowanego w terminie 1.11.2022–31.07.2024.