Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Debata rektorów uczelni InnoTechKrak – AGH NAUKA spotkania (nr 28)

Biret leży na spękanej asfaltowej drodze prowadzącej do miasta, nad którym wiszą chmury w kształcie ziemskich kontynentów, z których strzelają pioruny

Debata rektorów uczelni InnoTechKrak – AGH NAUKA spotkania (nr 28)

Wiedza może służyć rozwiązywaniu globalnych problemów, ale też dawać jej posiadaczowi prymat nad innymi. Niestety stoimy w obliczu rywalizacji państw, bloków i globalnych korporacji. Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o tym, jak uczelnie pełniące rolę kreatora wiedzy oraz kształcące specjalistów powinny w obecnie podzielonym świecie definiować swoją misję publiczną. Naszymi gośćmi będą rektorzy trzech krakowskich uczelni zrzeszonych w związku InnoTechKrak: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata (Politechnika Krakowska), dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Lis (Akademia Górniczo-Hutnicza). Zapraszamy 23 października, o godz. 18.00, do bud. U-2 (sala audytoryjna, ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Perspektywy, przed jakim stoi nasza cywilizacja, dostarczają powodów do optymizmu, jak i pesymizmu. Pięćdziesiąt pięć lat po tym, jak człowiek po razy pierwszy postawił stopę na Księżycu, ludzkość znów spogląda w kosmos – mając nadzieję znaleźć tam zasoby, których brakuje na Ziemi. Już teraz jesteśmy świadkami ogromnego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji, która – działając w niektórych dziedzinach wielokrotnie wydajniej od białkowej – może pomóc szybko przybliżyć nas do rozwiązania wielu problemów, jakie wymagały dotąd zaangażowania całych zespołów ludzkich.

Z drugiej strony, progres w dziedzinie technologii rodzi pytania o rolę ludzi w coraz bardziej stechnicyzowanym świecie. Musimy stawiać też czoło konsekwencjom zmian klimatycznych, które notabene spowodował rozwój naszej cywilizacji. Wszystko to w sytuacji, kiedy w Europie trwa największy konflikt zbrojny od czasu drugiej wojny światowej, a demokracje jak przed laty znów muszą dawać odpór autorytaryzmowi. Do tego na scenie pojawili się nowi aktorzy w postaci wielkich firm technologicznych, które ambicjami i wpływami nie ustępują państwom.

Naszych gości spytamy m.in.:

  • Dlaczego polskie uczelnie powinny otwierać się na studentów i pracowników z zagranicy i jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla obcokrajowców?
  • Czy w obecnej sytuacji międzynarodowej kooperacja z podmiotami publicznymi i prywatnymi z różnych krajów stawia przed uczelniami wyzwania etyczne?
  • Co zrobić, aby uczelnie publiczne pełniły rolę kreatora niezbędnych innowacji, a nie tylko dostarczyciela wysoko wykwalifikowanych kadr dla podmiotów komercyjnych?
  • Jakie kompetencje powinno kształcić się u inżynierów, aby byli zdolni do rozwiązywania multidyscyplinarnych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość?
  • Jak w toku kształcenia studentów wychowywać technicznych specjalistów, którzy jednocześnie nie będą technokratami – ślepymi na społeczne skutki rozwoju technologii?

Program wydarzenia:

18:00-19.00 – dyskusja „Nauka w niespokojnym świecie: czy uczelnie są gotowe na wyzwania przyszłości?” (prowadzenie: dr Krzysztof M. Maj)

19:00-19.30 – pytania do panelistów od publiczności.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata

Od 2023 roku rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, obecnie wybrany na kadencję 2024–2028.

Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK

Od 2020 roku rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, obecnie wybrany na kadencję 2024–2028.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis

Od 2020 roku rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, obecnie wybrany na kadencję 2024–2028.

InnoTechKrak

Pierwszy formalny związek uczelni w Polsce. Został utworzony decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwietniu 2015 r. InnoTechKrak tworzą trzy krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Celem funkcjonowania Związku jest zwiększenie potencjału zrzeszonych uczelni w zakresie badań naukowych i dydaktyki. InnoTechKrak koordynuje międzyuczelnianą współpracę naukowo-badawczą oraz współpracę z biznesem.

Stopka