zdjęcie wykonane w Laboratorium Mikro i Nano Tomografii, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej; fot. AGH
W AGH działa łącznie ponad 800 laboratoriów. Na 16 wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych naukowcy pracują na co dzień z unikatową, często w skali kraju czy Europy, aparaturą. Z okazji tłustego czwartku pracownicy i studenci AGH, wykorzystując zaplecze laboratoryjne uczelni, zbadali pączki. Do analizy wykorzystano między innymi mikroskopy, tomografy, rozdrabniarki czy skaning laserowy.
Efekty zdjęciowe niecodziennych badań i analizy struktury pączków
Laboratoria AGH służą do badań środowiskowych, analizy fizycznej, chemicznej czy do analiz i pomiarów parametrów mikrostruktur. Za pomocą sprzętu zgormadzonego w uczelni studenci badają zmiany materiałów w skali nano oraz sprawdzają zachowanie materiałów pod wpływem działania różnego obciążenia.
Laboratoria pozwalają wykonywać badania na zlecenie przemysłu, branży energetycznej, motoryzacyjnej czy lotnictwa. Pracowniami, które wykonują badania unikatowe w sakli kraju są m.in.:
Wnętrze pączka w powiększeniu 400×. obserwacje Skaningowym Mikroskopem Elektronowym FEI Quanta 200 FEG. Wydziałowe Laboratorium Badań Fazowych, Strukturalnych, Teksturalnych i Geochemicznych, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Fot. Monika Wójcik-Bania
Zdjęcie wykonane za pomocą mikroskopu polaryzacyjnego do obserwacji w świetle przechodzącym i odbitym – ZEISS Axiolab 5 w Laboratorium Zaawansowanych Metod Inżynierii Naftowej i Energii – Pracownia Mikroskopii Optycznej w Katedrze Inżynierii Naftowej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Fot. AGH