W trakcie konferencji zaprezentowane zostanie szersze tło technologiczne i ekonomiczne w aspekcie udziału wodoru w przyszłym miksie energetycznym. Zostanie także zawarte porozumienie stron, które zamierzają wspólnie wdrażać w tym względzie partnerstwo nauki i biznesu z myślą o konkurencyjności polskiej gospodarki. Porozumienie podpiszą: Akademia Górniczo-Hutnicza, Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz partner przemysłowy Orlen SA.
Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wydarzenie ma charakter zamknięty.
***
Wodór jest jednym z najbardziej pożądanych nośników energii dla globalnej gospodarki w czasach transformacji energetycznej. Jako paliwo bezemisyjne w spalaniu jest on komplementarny z elektromobilnością, stwarzając realistyczną alternatywę dla paliw kopalnych w ciężkim transporcie drogowym, transporcie morskim, kolejowym czy lotniczym. Może on zastępować paliwa kopalne w ciepłownictwie, energetyce, czy hutnictwie. Wodór będzie odgrywał również znaczącą rolę w magazynowaniu energii.
Najważniejszym wyzwaniem dla szerszego stosowania paliwa wodorowego pozostają dylematy związane z jego produkcją. Niskoemisyjny wodór zielony, produkowany poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem OZE, jest nadal niezbyt efektywny energetycznie i relatywnie mało konkurencyjny ekonomicznie. Z tego powodu blisko 95% wodoru zużywanego przez światową gospodarkę jest obecnie produkowane z paliw kopalnych, gównie z zastosowaniem reformingu parowego metanu (wodór szary). Jednakże produktem ubocznym tej technologii jest wytwarzanie dużej ilości CO2. Wadę tą można ograniczyć przez jego podziemne składowanie (wodór niebieski), co z kolei znacząco podnosi koszty.
Znaczącym odkryciem ostatnich lat jest istnienie naturalnych akumulacji wodoru, który jest produktem procesów geologicznych i występuje w strukturach skalnych (wodór biały, bądź złoty). Wykorzystany jako paliwo jest on najmniej emisyjny spośród wszystkich rodzajów wodoru, a jednocześnie jego pozyskanie jest stosunkowo tanie. Te zalety naturalnego wodoru tworzą dla niego duże zapotrzebowanie, aktywizując obecnie środowiska przemysłu i nauki.
Odkrycie pierwszego złoża naturalnego wodoru w Mali, w Afryce i powszechne stwierdzanie jego akumulacji na świecie rozpoczęło „wodorową gorączkę”. W wielu krajach na świecie trwają prace poszukiwawcze, a wśród liderów tych badań i prac wdrożeniowych znajduje się także Polska.