Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Grafika w odcieniach zieleni przedstawiająca rękę rysującą flamastrem symbole alternatywnych źródeł energii (wiatraki, słonce, panele fotowoltaiczne).
Energetyka obywatelska i społeczności energetyczne. Seminarium # 1 projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej

Rusza wiosenny cykl seminariów realizowanych w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej, które jednocześnie będą zapowiedzią poszczególnych sesji tematycznych zaplanowanego na czerwiec br. II Kongresu Energetyki Rozproszonej. Pierwsze seminarium projektu OTE pt. „Energetyka obywatelska i społeczności energetyczne” odbędzie się 22 lutego 2024 r. w godzinach 10.00–12.00 w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy MS Teams.

Seminarium będzie koordynowane przez przedstawicieli Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE (KIKEiOZE) – współorganizatora II Kongresu Energetyki Rozproszonej. 17 sierpnia 2023 r. Sejm RP uchwalił zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Nowo przyjęte zasady oznaczają rewolucję dla funkcjonowania klastrów energii. Między innymi do tej sytuacji nawiąże w swoim wystąpieniu pt. „Jak rozwijać klaster energii wobec nowych przepisów” Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający KIKEiOZE. Ta część seminarium to kompendium dobrych praktyk i skutecznych wskazówek (popartych branżowym doświadczeniem i rozeznaniem) dla wszystkich osób tworzących społeczności energetyczne w Polsce.

Druga część spotkania, koordynowana przez Agnieszkę Spirydowicz, prezeskę ZKlastra, będzie dotyczyła zaangażowania młodych osób w praktyczne działania na rzecz przyszłości energetycznej kraju. Prof. Ewa Adamiec przedstawi założenia programu Ambasador Transformacji Energetycznej, w ramach którego młodzi ludzie w ciągu kilku miesięcy mogą przejść ścieżkę od entuzjastów działań klimatycznych do wyedukowanych odbiorców energii oraz trwale dołączyć do środowiska interesariuszy energetyki rozproszonej.

Następnie głos zabiorą studenci z grupy koordynowanej przez dr. Pawła Brusiło z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którzy w ramach wystąpienia „Młodzi w energetyce” opowiedzą, jak widzą swoją przyszłość w branży i jaki model energetyki chcieliby rozwijać w przyszłości.

Program seminarium

  • 10.00–10.10
    Wprowadzenie do seminarium i informacja o projekcie OTE
    Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych
  • 10.10–10.45
    Jak rozwijać klaster energii wobec nowych przepisów?
    Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
  • 10.45–11.00
    Pytania i dyskusja otwarta
  • 11.00–11.10
    Informacja o programie Ambasadorzy Transformacji Energetycznej
    Ewa Adamiec, AGH
  • 11.10–11.20
    Wprowadzenie do sekcji „Młodzi w energetyce”
    Agnieszka Spirydowicz, prezeska ZKlaster
  • 11.20–12.00
    Młodzi w energetyce 
    Studenci z grupy dr. Pawła Brusiło z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji (link do formularza).

Do wszystkich osób, które zadeklarują chęć udziału, zostanie wysłany link umożliwiający dołączenie do wydarzenia. W trakcie seminarium uczestnicy będą mogli włączyć się w dyskusję na czacie.

Projekt Obserwatorium Transformacji Energetycznej jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 zł).

Stopka