Transformacja energetyczna Polski w kierunku energetyki przyjaznej dla klimatu i środowiska to złożony proces, który wymaga zaangażowania wielu stron. Tematyka seminarium skupi się na omówieniu następujących aspektów: inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), modernizacja infrastruktury energetycznej, zwiększanie efektywności energetycznej i zapewnienie sprawiedliwej transformacji.
Transformacja energetyczna jest wyzwaniem, ale również wielką szansą na zbudowanie zrównoważonej przyszłości kraju. Wymaga ona co prawda zdecydowanych działań rządu, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, ale korzyści płynące z czystej energii, bezpieczeństwa energetycznego i nowych miejsc pracy są ogromne.
Szczegółowy program seminarium
10.00–10.10
Wprowadzenie do seminarium i informacja o projekcie OTE
Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych
10.10–10.40
Ekologiczna transformacja energetyczna. Barometr Sprawiedliwej Transformacji
Alicja Piekarz, Polska Zielona Sieć
10.40–11.10
Rola wspólnot energetycznych w transformacji energetycznej przyjaznej dla klimatu i środowiska
Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
11.10–11.40
Ekologiczna transformacja energetyczna. Dlaczego UE prowadzi ambitną politykę klimatyczno-energetyczną?
Marcin Kowalczyk, WWF Polska
11.40–11.50
Pytania i odpowiedzi
11.50–12.00
Zakończenie seminarium
Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych
Moderator: Patryk Białas, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji za pomocą formularza.
Do wszystkich osób, które zadeklarują chęć udziału, wysłany zostanie link umożliwiający dołączenie do wydarzenia. W trakcie seminarium uczestnicy/uczestniczki będą mogli włączyć się w dyskusję na czacie.
Cykl seminariów realizowany jest w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG). Wydarzenia te stanowią jednocześnie zapowiedź poszczególnych sesji tematycznych II Kongresu Energetyki Rozproszonej (28–30 października 2024 r., ICE Kraków i AGH).
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 zł, wartość dofinansowania: 7 719 705 zł).