Do finałowej rywalizacji przystąpią zespoły uczelni technicznych z Danii, Grecji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Z Polski wystartuje aż pięć drużyn: po jednej z AGH (AGH Space Systems), Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Łódzkiej oraz dwie z Politechniki Warszawskiej.
Areną rywalizacji łazików będzie Marsyard – specjalnie przygotowana przestrzeń, która odzwierciedla fragment Czerwonej Planety. Roboty marsjańskie będą musiały m.in. obsłużyć różne komponenty przymocowane do dedykowanego panelu, dotrzeć do punktów kontrolnych, zlokalizować rozmieszczone losowo sondy, odtworzyć typowe czynności naukowe wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.
Zwycięzcy zawodów zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się ostatniego dnia.
Dla odwiedzających przygotowana jest Strefa Inspiracji ERC z warsztatami i eksperymentami naukowymi na stoiskach wystawców. Strefa Inspiracji ERC to interaktywne miejsce, w którym można będzie poznać nowinki technologiczne, podzielić się pomysłami i doświadczeniami, zainspirować rozmowami z pasjonatami i specjalistami z branży kosmicznej.
Dla twórców i twórczyń start-upów zaplanowano sesje networkingowe oraz praktyczne warsztaty dotyczące pozyskiwania finansowania i rozwoju firmy. ERC to doskonała okazja, aby nawiązać kontakty, poszerzyć wiedzę i zdobyć wsparcie pomocne w realizacji innowacyjnych projektów w branży kosmicznej.
Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy porozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wystąpienia, prelekcje, debaty podzielone są na trzy wiodące tematy (każdego dnia inny) – Ziemia, Księżyc, Mars – z zachowaniem wysokiej interdyscyplinarności i szerokiego kontekstu, np.: przyszłość ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projekty i misje na Srebrnym Globie opracowywane przez NASA i ESA w nadchodzących latach, zrównoważony rozwój i komercjalizacja.
Wśród występujących osób znajdą się m.in.:
Szczegółowe informacje o wydarzeniu
***
10. edycja European Rover Challenge została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.