Kluczowym punktem programu II Kongresu Umiędzynarodowienia będzie międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.
Podczas wydarzenia swoje doświadczenia przedstawią ekspertki i eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia. Uczestnicy będą dyskutować nad rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad krajową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.
Tematyka kongresu obejmie szeroki wachlarz zagadnień, w tym stopień, w jakim internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju oraz udział polskich badaczy w programach ramowych UE. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10. PR UE, eksperci ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielą się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.
Podczas kongresu zostaną również poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych. Wnioski z dwudniowych obrad będą istotnym wkładem w tworzenie krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.
II Kongres Umiędzynarodowienia organizowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki, w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować za pomocą formularza (link).
Miejsce: Stara Biblioteka na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28