Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Do końca marca 2024 r. (w godzinach otwarcia BG AGH) w sali wystawowej Biblioteki Głównej AGH można oglądać wystawę „Kamery wideo z kolekcji Janusza Olszyńskiego”. Prezentowany na wystawie zbiór ponad 100 kamer pozwala prześledzić rozwój tych urządzeń – od pierwszych kamer analogowych, na taśmę filmową po współczesne kamery cyfrowe. Najstarszym eksponatem jest kamera Siemensa z 1936 r. używana w okresie międzywojennym m.in. do kręcenia kronik filmowych.

Janusz Olszyński to emerytowany pracownik AGH, zajmował się multimediami, produkcją filmową, przygotowywaniem transmisji online wydarzeń i dyskusji. Pasjonat techniki filmowej.

Już w szkole podstawowej uczył się robić i wywoływać zdjęcia, a od czwartej klasy to on prowadził szkolną pracownię fotograficzną. Początkowo używał aparatów typu DRUCH i AMI na film 6×9, później Zorka i Zenith.

Równolegle zacząłem przygodę z filmem, najpierw kamerami na taśmę 8 mm, potem super 8, a od końca lat 70. XX wieku kamerą KRASNOGORSK 16 mm. W latach 1975–1980 stworzyliśmy w AGH Telewizję Studencką na bazie sprzętu darowanego nam przez TV Kraków. Ten sprzęt nadawał się głównie do kręcenia stacjonarnego, bo był piekielnie ciężki i nieporęczny do noszenia. Od 1985 r. filmowałem już kamerami wideo z wbudowanym rekorderem. Do połowy lat 90. XX wieku filmowało się głównie na kasetach VHS, SVHS oraz video8 i Hi8. Następna dekada należała do systemu DV i miniDV. Ten system przyjęła większość firm produkujących urządzenia wideo, a ponieważ charakteryzował się on bardzo dobrą jakością, produkowany był do końca 2010 r. Następnie pojawiły się kamery na karty pamięci, które niepodzielnie królują do dziś.

Od 1997 r. przez 10 lat współpracował z telewizją TVN. W tym czasie wykładał podstawy realizacji telewizyjnej w Policealnym Studium Dziennikarskim. Pracował też dla Forum Mediów Polonijnych i Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.

W latach 2008–2020 filmował różne wydarzenia odbywające się w AGH. Najbardziej ceni film o wizycie w AGH Jana Pawła II i reportaż „W kraju nad Niemnem” nakręcony podczas pobytu na Białorusi w 2007 r.

Od 2021 r. dokumentuje filmowo wydarzenia kulturalne w ramach działalności Fundacji KINEMATOGRAF. Zajmuje się też audiodeskrypcją i przygotowaniem napisów do filmów, by były dostępne dla szerokiej publiczności.

W swoim dorobku posiada około 1000 filmów dokumentalnych, rejestracji koncertów, spektakli i innych wydarzeń.

Kolekcjonuje modele dawnych i współczesnych kamer, projektory filmowe, telewizory, magnetowidy i wszelki sprzęt do montażu i edycji.

Stopka