Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Seminarium: Właściwości termomechaniczne stopów tytanu w warunkach dynamicznych obciążeń: nowe podejście do obrazowania pola temperatury i odkształceń

Kolejne spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 17 stycznia 2024 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji MS Teams.

Referat pt. Właściwości termomechaniczne stopów tytanu w warunkach dynamicznych obciążeń: nowe podejście do obrazowania pola temperatury i odkształceń wygłosi dr inż. Łukasz Farbaniec (Katedra Fizyki Materii Skondensowanej, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej).

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Podczas zdarzeń z udziałem obciążeń dynamicznych i udarowych materiały poddawane są często ekstremalnym warunkom ciśnieniowym, temperatury i szybkości odkształcania. W metalach takie warunki mogą blokować konwencjonalne mechanizmy relaksacji naprężeń i lokalizować ich odkształcenie poprzez płynięcie plastyczne w pasmach ścinania. Tworzenie się pasm ścinania adiabatycznego (PŚA) jest badane od wielu lat, ale mechanizmy leżące u podstaw ich powstawania nie są dobrze poznane. Wynika to z ograniczonych zdolności metod eksperymentalnych do wizualizacji i oszacowania mechanizmów niszczących. Jak dotąd głównym wyzwaniem było uchwycenie kluczowych danych eksperymentalnych, takich jak lokalne zmiany temperatury i odkształceń, z szybkością i rozdzielczością w skalach odpowiadających tworzeniu PŚA. Chociaż najnowocześniejsze kamery szybkie są w stanie uchwycić wczesny etap lokalizacji PŚA, to kamery na podczerwień są wciąż zbyt wolne, aby zmierzyć pole temperatury z wymaganą rozdzielczością czasową i przestrzenną. W prezentacji zaprezentowane zostanie nowe podejście do równoczesnych pomiarów pola temperatury i odkształceń w zakresie dyskretnych pasm światła widzialnego. Zdolność zaproponowanej techniki eksperymentalnej do obserwacji formujących się PŚA z rozdzielczością przestrzenną poniżej mikrona i czasową poniżej mikrosekundy zostanie zademonstrowana dla dynamicznie odkształconego stopu tytanu.

Stopka