Współcześnie, gdy duża część naszego życia toczy się w przestrzeni online, manipulacja informacją stała się powszechnym zjawiskiem. Fake newsy, dezinformacja coraz częściej wpływają na sposób, w jaki odbieramy świat. To zjawisko ma istotne konsekwencje społeczne. W perspektywie społecznej dezinformacja online może być postrzegana jako skuteczne narzędzie wpływu na opinię publiczną i kształtowania świadomości społecznej. Nowoczesne technologie pozwalają na rozprzestrzenianie informacji w różnym stopniu zmanipulowanych i zafałszowanych, wykorzystujących algorytmy oraz nowoczesne sposoby prezentacji treści. To z kolei stawia pytania o odpowiedzialność platform społecznościowych w zwalczaniu dezinformacji, ale i o wolność słowa i swobodę przepływu informacji.
Dyskutować będą: Grzegorz Ptaszek (Digital Disinformation Lab, Wydział Humanistyczny AGH), Piotr Siuda(Katedra Badania Gier i Kultury Cyfrowej, Wydział Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz Ines Okólska (NASK, Ministerstwo Cyfryzacji).
Spotkanie poprowadzą reprezentantki SoTechLab: dr Dorota Żuchowska-Skiba i dr Maria Stojkow z Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego).
Link do spotkania na MS Teams
Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT.
Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022).