Temat zostanie potraktowany szeroko i nie ograniczy się tylko do szczepień przeciw COVID-19. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. szczepień obowiązkowych, które były problematyczne jeszcze przed pandemią (spadający poziom wyszczepialności Polek i Polaków, kryzys programu szczepień podstawowych w Ukrainie, ruchy antyszczepionkowe). Innym ważnym kontekstem będą choroby zapomniane lub banalizowane. Gdy świat skupiał uwagę i zasoby na pandemii, inne choroby takie jak gruźlica (nie tylko) wielolekooporna, malaria i czerwonka zbierały śmiertelne żniwo. Naszą uwagę mogą przykuwać bieżące tematy, takie jak konflikt w Ukrainie, sytuacja w Strefie Gazy, ale problem chorób zakaźnych nie zniknął, a wiele wskazuje, że zagrożenie chorobami zakaźnymi będzie rosło, choćby w związku ze zmianami klimatycznymi. Głos zabiorą osoby, które badają postawy i praktyki oraz przyglądają się jak działają różne systemy zdrowia publicznego.
W dyskusji wezmą udział: Joanna Ładomirska, Lekarze bez Granic; dr Tomasz Sobierajski, prof. UW; dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ; dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK.
Spotkanie poprowadzą reprezentanci SoTechLab: dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH oraz dr Radosław Tyrała z Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego.
Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT: https://youtube.com/@kssitwhagh.
Finansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)