Konkurs zgromadził na etapie eliminacji blisko 100 zgłoszeń z Polski i zagranicy. Aby przejść do finału, drużyny musiały przygotować chemiczną mieszaninę o jak najniższej temperaturze. Utrudnieniem był fakt, że można było użyć jedynie łatwo dostępnych składników spożywczych, kosmetycznych lub substancji zaliczanych do tzw. chemii gospodarstwa domowego.
Do wielkiego finału zakwalifikowały się drużyny z: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Foshan University China, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Shibaura Institute of Technology, Politechniki Łódzkiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.
Chemkaton „Wielkie wyzwanie chemia” organizowany jest przez Wydział Energetyki i Paliw oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Formuła Chemkatonu nawiązuje do popularnych 24-godzinnych hackathonów, w trakcie których zawodnicy/zawodniczki muszą rozwiązać konkretne zadanie w ograniczonym przedziale czasowym. Konkurs skierowany jest do studentów/studentek studiów I i II stopnia polskich i zagranicznych uczelni. Celem wydarzenia jest przede wszystkim popularyzacja chemii oraz stworzenie przestrzeni, w której będzie można wykazać się kreatywnością i innowacyjnością w rozwiązywaniu zadań inżynierskich, a także umiejętnością pracy zespołowej i pod presją czasu.