Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Archipelag Svalbard będzie tematem prelekcji dr. inż. Piotra Chrząstowskiego, która odbędzie się 13 marca 2024 r. w godz. 12.00–13.30 w Bibliotece Głównej AGH (sala 5 parterze).

W trakcie prelekcji będą pokazane fotografie i filmy z dwóch wypraw:

  • 2015 r. rejs na jachcie S/Y JoinUs na trasie liczącej 719 Mm w południowej i zachodniej części archipelagu Svalbard,
  • 2023 r. rejs na jachcie S/Y Azimuth na trasie 905 Mm w północnej części archipelagu Svalbard.

Po krótkim opisie geograficznym i przyrodniczym zostanie przedstawiona historia odkryć i eksploatacji archipelagu (m.in. wypraw wyruszających ze Svalbardu, mających na celu zdobycie bieguna północnego), a następnie wrażenia z rejsów i najpiękniejsze miejsca.

Dr inż. Piotr Chrząstowski – wieloletni wykładowca na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Z zamiłowania żeglarz, fotograf oraz miłośnik dalekich podróży. Przed kilkunastu laty, poznawszy dobrze Europę, rozpoczął dalekie rejsy po świecie. Szczególne miejsce wśród jego wypraw zajmują ekspedycje podbiegunowe. Piękno krain, które odwiedza, wraz z ich pierwotną przyrodą, utrwala na fotografiach.

Svalbard – prowincja norweska na Oceanie Arktycznym obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (którego największą wyspą jest Spitsbergen), położona 800 km na północ od Norwegii i 1100 km od bieguna północnego. Powierzchnia jest porównywalna z powierzchnią Litwy. Archipelag zamieszkuje około 2,7 tys. ludzi oraz podobna ilość niedźwiedzi polarnych. Na Spitsbergenie znajduje się pięć polskich stacji badawczych. Miejscowość Ny-Alesund składa się z samych stacji badawczych i jest najdalej na północ położoną jednostką osadniczą. Na Spitsbergenie znajduje się Globalny Bank Nasion.

Stopka