Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Kolejne 16 osób zrealizuje w AGH doktoraty wdrożeniowe

Zdjęcie ilustracyjne. Dwie młode osoby (kobieta i mężczyzna) w fartuchach i rękawiczkach laboratoryjnych stoją w laboratorium przy specjalistycznym sprzęcie, trzymając w dłoniach przyrządy laboratoryjne.

fot. archiwum AGH

Kolejne 16 osób zrealizuje w AGH doktoraty wdrożeniowe

Na liście rankingowej wniosków zakwalifikowanych do finansowania w programie „Doktorat wdrożeniowy 2024” znalazło się aż 16 zgłoszeń z AGH. To najwięcej spośród wszystkich wnioskujących uczelni i instytucji.

Wśród aplikacji z AGH dominują tematy z dyscyplin: inżynieria materiałowa oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

„Doktorat wdrożeniowy” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stanowi drogę do uzyskania stopnia doktora, w której kształcenie w szkole doktorskiej połączone jest z pracą zawodową i prowadzeniem badań naukowych, interesujących z punktu widzenia pracodawcy. Oznacza to, że doktorant/doktorantka przygotowuje rozprawę, która ma pomóc w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca biorący udział w programie zyskuje szansę na zatrudnienie najlepszego specjalisty z danej branży, który poświęci kilka lat na badania naukowe skupione na rozwiązaniu jakiegoś problemu czy ulepszeniu produktu. Dzięki temu zbuduje przewagę rynkową. Jednostki naukowe uzyskają ryczałtowe dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej. A więc jeśli doktorant/doktorantka będzie używać np. sprzętu laboratoryjnego do swojej pracy dla firmy, uczelnia dostanie za to od resortu nauki dodatkowe pieniądze.

W tym roku do programu napłynęło 406 aplikacji. Do finansowania zakwalifikowano wstępnie 157 z nich. Doktoraty będą realizowane w 43 uczelniach i instytutach.

W Szkole Doktorskiej AGH z tej ścieżki uzyskania stopnia doktora skorzystało do tej pory 229 osób.

Stopka