Laboratoria Instytutu Elektroniki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji wzbogaciły się o laserowy system LPKF ProtoLasers U4. Ważące blisko tonę urządzenie specjalizuje się w wykonywaniu płytek drukowanych, które znaleźć można we wszelkich urządzeniach elektronicznych: od elektronicznych zegarków, kalkulatorów, komputerów ogólnego przeznaczenia, komputerów, po elektroniczne urządzenia komunikacyjne czy wojskowe systemy uzbrojenia. Za pomocą tego niezwykle zaawansowanego sprzętu Instytut Elektroniki będzie wytwarzać płytki na potrzeby własnych badań.
ProtoLaser U4 wykorzystuje naprowadzany optycznie laser o długości fali 355 nanometrów w widmie UV, który zapewnia wysoką rozdzielczość obróbki obwodów drukowanych. Urządzenie to umożliwia wygodną i precyzyjną obróbkę wielu grup materiałów bez dodatkowych narzędzi czy odczynników chemicznych. Urządzenie cechuje się niezwykłą precyzją, pozwalając pracować na specjalistycznych podłożach i w coraz mniejszych wymiarach. Docenia to przede wszystkim Zespół Techniki Mikrofalowej i Elektroniki Wielkiej Częstotliwości działający w Instytucie.
Niewiele instytucji w Polsce może pochwalić się urządzeniem tej generacji w swoich zasobach. Jak podkreśla dr hab. inż. Jakub Sorocki, ProtoLaser U4 przede wszystkim pozwoli zastąpić dotychczasową metodę wytwarzania płytek drukowanych oraz zwiększyć rozdzielczość i dokładność wykonania obwodów elektronicznych, które w przypadku obwodów mikrofalowych mają bardzo małe wymiary. Dzięki temu będzie można opracowywać układy mikrofalowe działające w paśmie nawet do 100 GHz. Przykładowo – szybszy Internet wymaga realizacji komunikacji radiowej na wyższej częstotliwości, stąd tendencja żeby przesuwać częstotliwości układów radiowych coraz bardziej w górę. Sieć 5G działa w obrębie 700 MHz – 26 GHz.
Proces drukowania płytki zajmuje ok. jednej godziny i poprzedzony jest kilkuetapowym procesem. Niemniej jednak zarówno oprogramowanie, jak i urządzenie są przyjazne w obsłudze i intuicyjne, co niezwykle ułatwia i zarazem przyspiesza pracę.
ProtoLaser U4 został zakupiony ze środków Instytutu Elektroniki oraz z programu IDUB.
fot. Joanna Roczniewska-Cieślik