Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Naukowa współpraca pomiędzy Polską, Ukrainą i USA z udziałem badaczy z AGH

Grafika dekoracyjna ilustrująca sieć współpracy międzynarodowej.

Naukowa współpraca pomiędzy Polską, Ukrainą i USA z udziałem badaczy z AGH

Badacze z AGH otrzymają od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej finansowanie na dwa projekty, które zrealizują we współpracy z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy w ramach programu IMPRESS-U.

Projekty z udziałem AGH

Separacja struktury i składu w odmianach polimorficznych faz Zintla
(ang. Decoupling Structure and Composition with Zintl Polymorphs)
instytucje zaangażowane w projekt: Uniwersytet Stanu Michigan, Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki, Instytut Maxa Plancka Fizyki Chemicznej Ciał Stałych, Akademia Górniczo-Hutnicza
kwota finansowania z NAWA: 940 920 zł

Zespół naukowy będzie badać materiały (w tym termoelektryczne, magnetyczne i nadprzewodzące), które wykazują szeroką gamę właściwości funkcjonalnych, co czyni je atrakcyjnymi zarówno dla nauk stosowanych, jak i podstawowych. Koordynatorem projektu ze strony AGH jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Zrównoważone inteligentne oprogramowanie wzbogacone o współprocesory równoległe do przyszłych eksperymentów z wysokoenergetyczną fizyką
(ang. Sustainable intelligent software enhanced with parallel co-processors for future high-energy physics experiments)
instytucje zaangażowane w projekt: Uniwersytet Princeton, Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Uniwersytet Wileński, Akademia Górniczo-Hutnicza
kwota finansowania z NAWA: 570 400 zł

Współpraca naukowców ma zapewnić zrównoważony rozwój technologii w fizyce wysokich energii przy przestrzeganiu zasad etyki danych i z troską o środowisko naturalne. Zespół z AGH, koordynowany przez prof. dr. hab. inż. Tomasza Szumlaka z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, zajmie się problemem zrównoważonego rozwoju oprogramowania naukowego, które jest kluczowe dla zapewnienia dokładności, niezawodności i trwałości badań. Utrzymanie ciągłości badań – poprzez kompleksową dokumentację i transfer wiedzy – jest niezbędne, aby zapobiec utracie krytycznej wiedzy specjalistycznej. Biorący udział w pracach dr hab. inż. Tomasz Bołd z WFiIS zamierza zbadać, jak efektywniej wykorzystać dużą ilość danych, które zostaną wygenerowane w projektach prowadzonych na HL-LHC (The High-Luminosity Large Hadron Collider).

***

Program IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine) powstał dzięki porozumieniu organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Ukrainy (NRFU), Polski (NAWA i NCN), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). Celem inicjatywy jest budowanie doskonałości badań naukowych i aplikacyjnych, kształcenia i innowacji poprzez współpracę naukową oraz integrację naukowców/naukowczyń z Ukrainy z globalną społecznością naukową. W ramach partnerstwa do U.S.NSF składane są propozycje wspólnych przedsięwzięć, realizowanych przez amerykańskich naukowców/naukowczynie we współpracy z naukowcami/ naukowczyniami z Ukrainy i badaczami/badaczkami z przynajmniej jednego kraju partnerskiego. Szczególnie poszukiwane są projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.

NAWA, w ramach swojego zaangażowania, finansuje granty uzupełniające (International Supplements), które zakładają rozbudowanie istniejących już przedsięwzięć badawczych finansowanych przez U.S.NSF o nowe komponenty i partnerstwa z badaczami/badaczkami z Ukrainy i Polski.

Stopka