Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Pierwszy w Polsce międzyuczelniany studencki net.pl

Pierwszy w Polsce międzyuczelniany studencki net.pl

XXI wiek to czas inżynierów, badań naukowych, wielkich odkryć, dążenia do zdobywania tego, co jeszcze nie tak dawno wydawało się czystą fantastyką. Doskonałym tego przykładem jest Akademia Górniczo-Hutnicza, będąca inkubatorem niezwykłych rozwiązań, twórczej i nieograniczonej myśli technicznej, dzięki której pokonuje się bariery w wielu dziedzinach, jak medycyna, motoryzacja czy energetyka. AGH jest kolebką wielu nowatorskich pomysłów, które są realizowane m.in. dzięki współpracy międzywydziałowej i kierunkom interdyscyplinarnym. Nasi studenci uznali, że współcześni badacze, poza dostępem do laboratoriów i nowoczesnego sprzętu, potrzebują do osiągnięcia sukcesu jeszcze dwóch rzeczy - szybkiego dostępu do rzetelnej informacji i możliwości wymiany doświadczeń. Studenci z kół naukowych Glider i Synergy tworzą serwis SKNnet.pl, który ma pomóc w rozwiązywaniu problemów napotykanych przez młodych naukowców.

Czym ma być SKNnet.pl? Ma umożliwiać komunikację kołom naukowym wszystkich krakowskich uczelni. Bartłomiej Pisulak - pomysłodawca strony - wyjaśnia, że chodzi o stworzenie takiego serwisu internetowego, który będzie integrował i wspomagał osoby działające w kołach naukowych. Jak wynika z jego obserwacji, koła naukowe napotykają w swojej pracy na trzy przeszkody. Po pierwsze - brak stron internetowych (aktywne i dobrze prowadzone mają tylko nieliczne koła, a około 25 proc. nie ma ich w ogóle). Po drugie - nie wykorzystuje się outsourcingu wiedzy między kołami naukowymi. Np. jeśli istnieje koło humanistyczne, a wśród działających w nim osób nie ma kogoś, kto potrafi tworzyć strony internetowe, to SKNnet.pl ułatwi znalezienie osoby z innego koła naukowego, która taką stronę bez problemu wykona. Sens takiej wymiany doświadczeń podkreślił już Henry Ford, który stwierdził, że „jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my". Obecnie koła rzadko nawiązują współpracę z innymi, bo nie wiedzą, do kogo mogą się zwrócić o pomoc i kto ma wiedzę z danej dziedziny. Gdy zacznie działać SKNnet.pl, to np. humaniści będą mogli skontaktować się z kołem, które specjalizuje się w tworzeniu stron internetowych, a fizycy z kołem językowym, które przetłumaczy ich artykuł na język obcy. Informacje o tym, czym się zajmuje każde koło, co potrafi i jakiego wsparcia może udzielić, znajdą się właśnie w studenckim serwisie.

 

Trzecią przeszkodą jest brak wymiany informacji o wykładach czy szkoleniach organizowanych przez koła. Często zdarza się, że jakaś uczelnia organizuje spotkanie z ciekawą osobą lub wykład otwarty. Niestety, nigdzie poza jej murami nie ma informacji na ten temat, bo np. brakuje środków na promocję. - Nasz projekt ma na celu rozwiązanie tych problemów. Więc pierwszą rzeczą, którą udostępniamy, jest możliwość rejestracji kół w naszym portalu. KN może być zarejestrowane tylko przez osobę, która posiada e-mail uczelniany. Chcemy w ten sposób zminimalizować ryzyko podszywania się pod koła. Osoba zgłaszająca koło naukowe będzie musiała wypełnić prosty formularz podając nazwę koła, opiekuna, krótki opis, link do strony, logo i wtedy dostanie wirtualną wizytówkę koła - tłumaczy Bartłomiej Pistulak. W ten sposób można zebrać podstawowe informacje o każdym kole.

 

Osoba, która założyła koło bądź ma uprawnienia administratorskie, może uzupełniać i uaktualniać informacje o swoim kole, dotyczące tego, kto w nim działa i kto za nie odpowiada. Jest także np. możliwość zgłaszania projektów badawczych przez osoby zrzeszone w kole. Tu również trzeba wypełnić formularz, który zawiera kilka punktów. Wiadomo wtedy, czego projekt dotyczy, kto w nim bierze udział i co już zostało zrobione. To m.in. pozwoli na outsourcing informacji między kołami zajmującymi się różnymi dziedzinami. Jeśli koło zgłasza projekt, w którym napisze, że szuka specjalisty z danej dziedziny, to osoba zainteresowana będzie mogła zebrać informacje o projekcie i zdecydować, czy chce w nim uczestniczyć. Będzie również możliwość znalezienia i zapytania konkretnej osoby, czy chciałaby się dołączyć do danego projektu. Każdy z uprawnieniami administratora ma również możliwość tworzenia czegoś w rodzaju kalendarium czy rubryki z aktualnościami. Jeśli gdzieś jest organizowane jakieś wydarzenie związane z życiem uczelni, to informacja o tym znajdzie się na stronie głównej serwisu studenckiego. Dzięki temu studenci będą wiedzieli, że istnieje miejsce, w którym można uzyskać wiedzę o ciekawych wydarzeniach naukowych w Krakowie, a organizatorzy tych imprez znajdą miejsce, w którym można je zareklamować.

 

Docelowo serwis będzie miał jeszcze jedno zadanie. - Chcielibyśmy zintegrować naukę z biznesem. Mam informacje od osób, które zajmują się rekrutacją do firm, że nie ma w tej chwili ujednoliconego portalu, który zawierałby projekty realizowane na różnych uczelniach. Bardzo często firmy, które zajmują się wąskimi dziedzinami nauki, byłyby zainteresowane projektami realizowanymi na uczelniach przez studentów - mówi pomysłodawca serwisu. Otwierając taką stronę, przedsiębiorcy z łatwością zorientują się, które projekty odpowiadają profilowi firmy, a widząc zajmujące się nimi osoby, mogą wśród nich szukać pracowników. Jeśli stwierdzą, że projekt przyda się firmie, mogą w niego zainwestować.
Zainteresowanie pomysłem jest bardzo duże - nie tylko ze strony studentów, ale i opiekunów kół. Uważają, że SKNnet.pl zdecydowanie ułatwi promowanie kół, outsourcing informacji i zdobywanie funduszy na wsparcie działania kół. A ponieważ obecnie nie ma serwisu, który zbierałby informacje o ciekawych wydarzeniach na uczelniach, to powstanie serwisu jest bardzo wyczekiwane - podkreślają Bartłomiej Pistulak, Paweł Płuciennik, Michał Czajka, Kamil Bednarz, Waldemar Bauer - twórcy SKNnet.pl. Opiekunami projektu są dr inż. Jarosław Wąs i mgr inż. Jarosław Gracel.

Obecnie trwają ostatnie prace nad dokończeniem strony. Pozostają jeszcze do wykonania drobne poprawki w grafice i testy, które zakończą się pod koniec marca i wtedy najprawdopodobniej serwis zostanie już uruchomiony. Studenci mają już wykupiony serwer i domenę - środki na to pochodzą z grantu rektorskiego. - Na razie projekt kierowany jest do kół uczelni krakowskich, ale jeśli pomysł się spodoba i będzie miał duże zainteresowanie, zostanie rozszerzony na inne miasta - zapowiada Bartłomiej Pistulak.

 

Tekst: Ilona Trębacz

Stopka