W dniach 15 – 17 kwietnia br. pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej uczestniczyli w targach technik specjalnych oraz sprzętu i wyposażenia dla służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa – Europoltech.
Zostały tam zaprezentowane następujące wynalazki z AGH:
- Przetwarzanie mowy, a w szczególności prototyp systemu głosowego wyznaczania sylwetki i identyfikacji osób dzwoniących pod numer alarmowy.
Praca tego systemu bazuje na: analizie sygnału głosowego, inteligentnym monitoringu, automatycznym tworzeniu bazy wzorców mowy i odpowiedniej klasyfikacji. Zaawansowane metody analizy mowy umożliwiają efektywne porównywanie ze wzorcami, dzięki czemu możliwe jest określenie sylwetki osoby mówiącej przez telefon lub jej zidentyfikowanie w przypadku posiadania około 20 sekundowego wzorca mowy. Komputerowa analiza umożliwia podanie charakterystyki rozmówcy (np. płeć, wiek, cechy osobnicze, stan emocjonalny, przynależność do określonych grup społecznych) i ewentualnie charakterystyki miejsca z którego prowadzona jest rozmowa, dzięki analizie tła akustycznego. System ma charakter adaptacyjny - posiada umiejętność uczenia się i gromadzenia wiedzy.
Autor: zespół pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Mariusza Ziółki.
- Oprogramowanie analityczne LINK2 wraz z dedykowanym modułem do analizy i wizualizacji danych geoprzestrzennych.
LINK2 jest oprogramowaniem udostępniającym zaawansowane narzędzia do importu, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych. Pomimo bogatego zestawu narzędzi LINK2 pozostaje aplikacją łatwą w użyciu, która może być wykorzystywana zarówno do wykonania prostych, jak również do zaawansowanych i wielowątkowych analiz.
Głównymi elementami środowiska LINK2 są narzędzia do wizualizacji powiązań na diagramach schematycznych, podglądu danych w formie tabelarycznej, obróbki i unifikacji danych, budowania statystyk i profili czasowych, wygodnego importu masowego z automatycznym dopasowaniem szablonów, czy też przygotowania raportów końcowych oraz eksportu danych. Istotnym modułem oprogramowania LINK2 jest moduł analizy i wizualizacji danych geoprzestrzennych. Pozwala on na wykorzystanie w procesie analizy informacji dotyczących geograficznego położenia analizowanych obiektów.
Autor: zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Marka Kisiela-Dorohinickiego
- System modelowania detekcji nietypowych zachowań użytkowników i zapytań do aplikacji internetowej, przeznaczony do ochrony serwisów internetowych udostępniających dane publicznie – i będących z tego powodu wystawionych na ataki ze strony zewnętrznych podmiotów. Podstawowym celem działania systemu jest identyfikacja prób ataku (od momentu ich rozpoczęcia) i ochrona w ten sposób zarówno samej aplikacji internetowej, jak i potencjalnie innych zasobów organizacji. Poza lokalnym modelowaniem i identyfikacją nietypowych zapytań, system umożliwia również wykorzystanie rozproszonej wiedzy wielu serwerów w celu poprawy skuteczności i jakości detekcji (przede wszystkim redukcji tzw. 'false positives'). Opracowana metoda i wyniki działania prototypu były prezentowane i spotkały się z pozytywnym przyjęciem między innymi na forum, OWASP (Open Web Application Security Project) czy Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Autor: dr inż. Marek Zachara
- INSTREET 2 – algorytm pozwalający na określenie lokalizacji, w której zostało zrobione zdjęcie jedynie na podstawie treści tego zdjęcia.
Algorytm działa na zasadzie analizy wizualnego podobieństwa elementów architektonicznych na zdjęciu do bazy przykładów. Używając algorytmu INSTREET 2 użytkownik wskazuje jedynie charakterystyczny detal architektoniczny zdjęcia – na przykład szczególny układ okien czy kształt bramy wejściowej lub napis na budynku. Algorytm porównuje detal z posiadaną bazą wzorców i zwraca użytkownikowi najlepsze wyniki wraz z ich lokalizacją. Użytkownikowi pozostaje przejrzenie listy wyników i znalezienie właściwego. INSTREET 2 to rozszerzenie algorytmu INSTREET, który został nagrodzony złotym medalem targów INNOVA w Brukseli, medalem Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców a także trafił na listę „Polskich Wynalazków 2013 roku” Gazety Wyborczej. Nowa wersja algorytmu pozwala na analizę i wyszukiwanie nie tylko podobieństwa wizualnego zdjęć, ale także na rozpoznawanie i analizę tekstu (np. szyldów) pojawiających się na zdjęciach.
Autor: zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Dziecha
- IdentCAR – inteligentny system monitoringu zorientowany na identyfikację pojazdów poprzez rozpoznawanie modeli oraz producentów tych pojazdów jak również ich numerów rejestracyjnych.
IdentCAR pozwala na rozpoznanie danego samochodu na podstawie ww. cech oraz na wyznaczanie trasy, po której dany pojazd się porusza na podstawie wskazań z kamer, na których system jest zainstalowany. System IdentCAR powstał w wyniku badań prowadzonych w ramach projektu INSIGMA – „Intelligent Information System for Detection and Recognition”, realizowanych w kooperacji m.in. z Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji z Kielc. Jednym z celów w. badań było m.in. opracowanie narzędzi, które mogłyby wspierać Policję w jej działaniach prewencyjnych oraz w ściganiu sprawców wykroczeń lub przestępstw drogowych. System IdentCAR wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Pozwala bowiem na wyszukiwanie w materiałach z monitoringu, zarówno „post factum” jak i w czasie rzeczywistym (bezpośrednio na podstawie obrazu rejestrowanego przez kamerę), pojazdów, które brały udział w danym wykroczeniu lub przestępstwie. Parametrem dla ww. wyszukiwania mogą być w tym przypadku zeznania świadków zdarzenia, którzy oprócz przybliżonego czasu zdarzenia, pamiętają również markę, ewentualnie model, albo część (lub całość) numerów rejestracyjnych pojazdu, który był sprawcą tego zdarzenia. Na podstawie tych, nawet niepełnych zeznań, system IdentCAR może wytypować potencjalnych sprawców.
Autor: zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Dziecha