Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Świetny start i drugie miejsce AGH Space Systems na ERC

Łazik Kalman z pamiątkowymi statuetkami

fot. N. Deyna, KSAF AGH

Świetny start i drugie miejsce AGH Space Systems na ERC

Pełne zmagań i emocji trzy dni zawodów, a wcześniej miesiące ciężkiej pracy włożone w przygotowania Kalmana… Efekt? Zespół AGH Space Systems z wynikiem 2026,5 pkt. (na 3000 możliwych) zajął drugie miejsce w zawodach European Rover Challenge 2024. Ponadto, już drugi raz z rzędu, drużyna z AGH otrzymała dodatkowe wyróżnienie w kategorii Navigation – Traverse przyznane za autonomiczny przejazd łazika po wymagającym terenie. Perfekcyjne 300/300 pkt. świadczy o doskonałym przygotowaniu zespołu.

Do zawodów zgłosiło się blisko 70 drużyn, a do finału zakwalifikowało 25. Na finalistów czekała specjalnie przygotowana przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa oraz pięć skomplikowanych, wymagających zadań.

Celem konkurencji Maintenance było wykazanie zdolności łazików do obsługi różnych komponentów przymocowanych do dedykowanego panelu. Zespoły musiały wykorzystać urządzenie manipulacyjne łazika do konfiguracji przełączników, pomiaru parametrów elektrycznych, włączenia zamka elektromagnetycznego i włożenia wtyczki RJ-45 do określonego gniazda. Znaczniki ArUco zostały umieszczone na panelu, umożliwiając robotycznemu ramieniu autonomiczne działanie. Autonomiczne wykonanie zadania skutkowało uzyskaniem korzystniejszego wyniku.

Konkurencja Navigation składa się z dwóch podzadań. Łazik musiał dotrzeć do czterech punktów kontrolnych w podzadaniu Traverse, przy dopuszczalnym użyciu radionawigacji. Zadanie było dodatkowo punktowane, jeśli zostało wykonane autonomicznie, bez podglądu wideo. W podzadaniu Droning zespoły musiały sprawnie pilotować drona (dostępnego komercyjnie lub skonstruowanego samodzielnie), stosując się do dostarczonych instrukcji, i wykonać „awaryjne” lądowanie we wskazanej lokalizacji.

W konkurencji Probing drużyny miały za zadanie zlokalizować trzy sondy rozmieszczone losowo na terenie Marsyardu. Po odnalezieniu sond musiały użyć sprzętu zainstalowanego na pokładzie, takiego jak ramię robota, aby zabezpieczyć i przenieść sondy do wyznaczonego pojemnika. Punktacja za to zadanie zależała od czasu jego wykonania.

Konkurencja Science składała się z trzech podzadań, których wspólnym celem było odtworzenie typowych czynności naukowych wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. W podzadaniu Exploration & Construction uczestnicy i uczestniczki musieli przeprowadzić weryfikację hipotezy naukowej (w tym dokonać przeglądu literatury, analizy danych, planu eksploracji naukowej i dostarczyć raport), a także zbudować „ścianę” z dostępnego materiału. W podzadaniu Surface Sampling należało zebrać i przeanalizować próbki powierzchniowe za pomocą instrumentów pokładowych (np. ramienia robota). Podzadanie Deep (Sub-Surface) Sampling polegało na zebraniu i przeanalizowaniu wywierconych próbek materiału za pomocą wbudowanych przyrządów (np. mechanizmu wiertniczego).

Konkurencja Presentation dawała zespołom możliwość przedstawienia się i zaprezentowania swoich projektów. Sędziowie chcieli lepiej zrozumieć pracę zespołu nad projektem, rozwiązania techniczne zastosowane w łaziku lub oprogramowaniu, podejście zespołu do wykonywania określonych konkurencji (np. elektronika, algorytmy), a także sposób, w jaki zespół poradził sobie z wyzwaniami i wyciągał wnioski podczas prac rozwojowych. Zadanie miało również na celu stworzenie pola do dyskusji i zapewnienia mentoringowego wsparcia w rozwiązaniu problemów projektowych.

– Dzięki ogromowi pracy, wysiłku oraz czasu włożonego w rozwój i przygotowanie naszego łazika planetarnego do tegorocznych zawodów, jednego jesteśmy pewni – daliśmy z siebie wszystko – mówią z dumą członkowie i członkinie AGH Space Systems, dodając – Wywalczenie tak świetnego wyniku nie byłoby możliwe bez wsparcia, które otrzymujemy od Akademii Górniczo-Hutniczej, wydziałów: Inżynierii Mechanicznej i Robotyki; Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej; Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz naszych nieziemskich sponsorów i partnerów.

Opiekunem naukowym AGH Space Systems jest dr inż. Mariusz Gibiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Stopka