Jubileuszowa odsłona European Rover Challenge (ERC), prestiżowych międzynarodowych zawodów robotyki kosmicznej, dobiegła końca. W rywalizacji wzięły udział 24 drużyny reprezentujące uniwersytety z całego świata. Decyzją jury zwyciężył szwajcarski zespół FHNW Rover Team, który najlepiej poradził sobie na tzw. Marsyardzie, czyli przestrzeni inspirowanej Czerwoną Planetą, gdzie toczyły się zmagania skonstruowanych łazików marsjańskich. Wydarzenie, przyciągające co roku setki wybitnych naukowców, ekspertów i pasjonatów sektora kosmicznego, odbyło się w dniach 6–8 września w Krakowie, na terenie AGH.
Finał ERC 2024 zgromadził studentów najlepszych technicznych uczelni, reprezentujących 11 państw z całego świata, m.in. Danię, Szwajcarię, Serbię czy Wielką Brytanię. Nie zabrakło również polskiego akcentu, ponieważ w zawodach wzięło udział aż pięć zespołów inżynierskich z Polski. Po trzydniowych zmaganiach, sprostaniu wyzwaniom specjalnie zaprojektowanych konkurencji i zdobyciu 2258,24 punktów na 3000 możliwych, zwyciężył zespół FHNW Rover Team ze Szwajcarii. Tuż za nim pojawili się gospodarze z polskiego AGH Space Systems z wynikiem 2026,5 punktów, a trzecie miejsce zajęła drużyna ITU Rover Team z Turcji z wynikiem 1796,6.
Ostateczna faza zawodów była kulminacją kilku miesięcy wytężonej pracy zespołów nad unikalnymi projektami łazików, które rywalizowały na specjalnie przygotowanym torze imitującym powierzchnię Marsa. Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy, wiernie odtwarzały prawdziwe misje realizowane przez agencje kosmiczne, takie jak NASA czy ESA, a więc wyzwania, przed którymi stają łaziki pracujące na Marsie i Księżycu. Jubileuszowa edycja ERC wyróżniała się także nowym projektem Marsyardu, czyli areny zmagań odzwierciedlającej powierzchnię Czerwonej Planety. W ramach przygotowań stworzono kanion inspirowany marsjańskim Valles Marineris, największym kanionem w Układzie Słonecznym.
– Jubileuszowa edycja ERC 2024 to nie tylko międzynarodowy pojedynek o prestiżowy tytuł. To już dziesiąta, wyjątkowa szansa dla młodych inżynierów planujących swoją karierę w sektorze kosmiczno-robotycznym. Wraz z organizatorami i partnerami wydarzenia cieszymy się, że co roku zawody przyciągają tak znakomitych ekspertów, dzięki czemu realnie poszerzamy grono odbiorców, do których docieramy z tym unikatowym programem. Dowodem na to jest stale poszerzająca się grupa uczestników wydarzenia oraz gości specjalnych, m.in. z ESA czy NASA – mówi Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.
Klasyfikacja wyróżnionych drużyn zawodów ERC 2024
Kategoria |
Wyróżniony zespół |
Science – Exploration |
BEARS z Niemiec |
Science – Construction |
FHNW Rover Team ze Szwajcarii |
Science – Surface Sampling |
FHNW Rover Team ze Szwajcarii |
Science – Deep Sampling |
FHNW Rover Team ze Szwajcarii |
Navigation – Traverse |
AGH Space Systems z Polski |
Navigation – Droning |
BEARS z Niemiec |
Maintenance |
FHNW Rover Team ze Szwajcarii |
Probing |
STAR Dresden z Niemiec |
Presentation |
EPFL Xplore ze Szwajcarii |
Zawody łazików marsjańskich nie były jedyną atrakcją minionego weekendu w ramach ERC 2024. Odbyła się również konferencja popularnonaukowa, podczas której swoje prelekcje wygłosili wybitni specjaliści oraz naukowcy. Podczas wydarzenia spotkali się przedstawiciele rodzimego i zagranicznego sektora kosmicznego, a także reprezentanci agencji kosmicznych, jak NASA, ESA czy DLR. Wśród prelekcji można było usłyszeć, m.in. dr Swati Mohan - kluczową ekspertkę w NASA JPL i główną inżynier misji Mars 2020 czy Simona Jennera – reprezentanta Axiom Space, wiodącego dostawcy usług załogowych lotów kosmicznych.
Na wszystkich poszukiwaczy nowinek technologicznych i pasjonatów astronomii, niezależnie od wieku czy poziomu wiedzy, czekała również naukowa strefa wystawców. Była to okazja do skorzystania z bezpłatnych warsztatów oraz przeprowadzenia eksperymentów naukowych na stoiskach wystawców. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia odbył się także finał projektu Earth Rescue Challenge – Water Edition, ogólnopolskiego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs polegał na prowadzeniu satelitarnej obserwacji swojego regionu i zaproponowania rozwiązania ochrony oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi w oparciu o zebrane dane. Konkurs wygrała drużyna z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie, której zwycięskie rozwiązania zostaną wdrożone w praktyce.
Jubileuszowa edycja ERC była również miejscem spotkań dla przedstawicieli biznesu i inwestorów zainteresowanych branżą kosmiczną. Mowa między innymi o CASSINI Matchmaking, czyli inicjatywie poświęconej wspieraniu przedsiębiorców, start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw z UE działających w sektorze kosmicznym. Projekt skupia się na pobudzaniu europejskiej innowacyjności poprzez łączenie ambitnych firm z inwestorami i korporacjami. W ramach partnerstwa z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), odbyły się indywidualne konsultacje mentoringowe z przedstawicielami organizacji i Komisji Europejskiej, mające na celu zwiększenie szans przedsiębiorców na docieranie do finansowania kapitałowego oraz nawiązywania partnerstw z inwestorami.
Zawody ERC były pretekstem do wizyty w AGH Zastępcy Sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych ds. zarządzania i zasobów Richarda R. Vermy, który obejrzał Marsyard, rozmawiał z drużynami, przyglądał się ich pracy oraz spotkał się z gośćmi obecnymi na wydarzeniu.
fot. KSAF AGH, Z. Nóżka